Hlavní stranaInformujeme Vás - doporučujemeStředoškoláci budou experimentovat ve vědecké soutěži

Středoškoláci budou experimentovat ve vědecké soutěži

Datum: 24.2.2012 

Že první kroky k vědě neznamenají jen biflování pouček ve škole, si ověří středoškoláci již podruhé na mezioborové soutěži N-trophy. Tříčlenné týmy studentů, které postoupily z kvalifikace, budou bojovat o vítězství ve finále. N-trophy je v Česku jedinečná tím, že týmy řeší úlohy z fyziky, chemie, biologie a logiky experimentálně. Finále se odehraje tuto sobotu 25. 2. v bohunickém kampusu.

Přihlášené týmy o celkovém počtu téměř 200 studentů musely projít kvalifikací při řešení první série úloh. Na tom, jak si s nimi během 120 hodin od zveřejnění poradily, závisel jejich další postup do finále, které se bude konat v kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích.

V Evropě běžně existují experimentální soutěže, ve kterých účastníci ukážou, že umí samostatně a kreativně přemýšlet. V České republice to ale zvykem není a my bychom to rádi změnili. Věda přece není jen o perfektní znalosti jediného oboru, ale často také o umění propojit znalosti z více stran. A je vidět, že studenti to vnímají," uvedl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které N-trophy organizuje.

Porota složená z mladých vědců, kteří i úlohy připravovali, hodnotí originalitu nápadů, kvalitu argumentace, navržení metod, dokumentaci experimentu i interpretaci a prezentaci jednotlivých týmů.

Úlohy, se kterými si musely týmy poradit, nemají jediné správné řešení. Některé dokonce v rámci úrovně současné vědy nemají známé řešení vůbec. Záleží totiž i na tom, jak k nim studenti přistoupí a jakým způsobem se rozhodnou k výsledkům dojít. Velkou roli v celkovém hodnocení hraje také celková sehranost a spolupráce družstev," řekl jeden z organizátorů N-trophy a autor fyzikálních úloh Ondřej Přibyla.

Příklad kvalifikační úlohy: Červenomodré zelí
Video na http://www.youtube.com/watch?v=l-M0ag37k6k zachycuje jednoduchý experiment.
Můžete si jej sami vyzkoušet, nepotřebujete nic zvláštního. Vaším úkolem je popsat a vysvětlit, co se při experimentu děje.

Připravila: Lucie Vaškeová, lucie.vaskeova@jcmm.cz
Web akce: http://ntrophy.jcmm.cz/


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


O JCMM
V JCMM se snažíme vysvětlit středoškolákům, vysokoškolákům, vědcům i veřejnosti, že dělat vědu na jižní Moravě má smysl. Děláme to skrze stipendia, stáže, exkurze a nejrůznější akce. Naším cílem je, aby co nejvíce mladých lidí studovalo přírodovědné a technické obory, aby si po dostudování našli v této oblasti práci a věnovali se jí na špičkové úrovni, to vše v Jihomoravském kraji. V případě zahraničních vědců pak jde o to, aby pro ně byl tento region profesně atraktivní, aby se sem stěhovali i se svými rodinami a budovali výzkumné týmy. To vše napomůže vyšší prosperitě regionu a stabilitě místní ekonomiky.


73

Komentáře / diskuse


Váš komentář: 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

 • CEBIO
 • BC AV CR
 • Budvar
 • CAVD
 • CZBA
 • Eco Tend
 • Envisan Gem
 • Gentrend
 • JAIP
 • Jihočeská univerzita
 • Madeta
 • Forestina
 • ALIDEA

LinkedIn