Datum: 28.7.2023
V současné době se řada výzkumných projektů soustředí na vývoj léčby, která by zpomalila postup Alzheimerovy choroby. Podle dřívějšího výzkumu hrají významnou roli plaky amyloidu beta, proto se na tento protein soustředí mnoho vyvíjených léčebných postupů.
Badatelé jihokorejské Sahmyook University nedávno zjistili, že přírodní látka z hortenzie velklisté (Hydrangea macrophylla) slibně účinkuje proti plakům amyloidu beta.
Jde o dihydroizokumarin phyllodulcin, který je extrémně silným přírodním sladidlem, 400-800 silnějším než cukr. Sušené listy hortenzie se v asijských zemích používají k přípravě léčivého čaje. Podle dřívějšího výzkumu phyllodulcin proniká přes hematoencefalickou bariéru do mozku, kde může účinkovat.
Badatelé uspořádali experiment na GM myších, které slouží jako model Alzheimerovy choroby. Jednou za 3 dny po dobu 1 měsíce jim podávali phyllodulcin nebo placebo. Poté testovali kognitivní schopnosti myší a analyzovali jejich mozkovou tkáň.
Ukázalo se, že phyllodulcin potlačuje tvorbu plaků amyloidu beta, a také ničí již existující plaky. Zároveň omezuje neurotoxicitu a snižuje poškození mozku, což podle vědců souvisí s likvidací plaků.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Jana Hejlová, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch brigád pro studenty
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologià v České republice
Programovatelné gely měnà tvar podle instrukcà v podobě řetězců DNA
KĹ™emiÄŤitĂ© nanobrnÄ›nĂ ÄŤervenĂ˝ch krvinek umoĹľĹuje xenotransfuze