Datum: 30.8.2024
Dárcovství krve často vázne a zásoby vzácné kapaliny nebývají bezedné. Vědci na to reagují vývojem nových technologií, které by mohly z části nahradit používání darované lidské krve.
Mezinárodní výzkumný tým nedávno vyvinul metodu biokompatibilní silifikace krve, která zajistí stínění povrchu červených krvinek amorfním nanokřemíkem SARNAS (shielding-augmenting RBC-in-nanoscale amorphous silica).
Jde o vylepšení povrchu červených krvinek, jak mechanické, tak i funkční. Následné experimenty in vivo potvrdily, že takto upravené červené krvinky mají výtečnou biokompatibilitu a také excelují při kryokonzervaci.
Zásadní výhodou ovšem je, že nanobrnění stíní povrchové antigeny červených krvinek – čili proteiny, glykolipidy a sacharidy, které se podílejí na odlišnostech krevních skupin. To znamená, že křemičitanové krvinky uniknou detekci imunitním systémem a zároveň mohou posloužit jako univerzální krev, nejen mezi lidmi s různými krevními skupinami, ale dokonce mezi různými živočišnými druhy, tedy při xenotransfuzích.
Detailní testy ukázaly, že křemičitanové krvinky opravdu poskytují univerzální krev. V mechanických testech a v testech transportu kyslíku bez problémů obstály. Nemají problém ani se strukturální integritou.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Pixabay/CC0 Public Domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Nanokeramické hvězdy propasírují léčivo skrz pokožku
Víceúčelová nanoléčba pomůže americkým mangrovům