Datum: 5.6.2023
Tým německých odborníků navrhuje řešení dilematu mezi ochranou přírody a lidským zdravím v boji s komáry, kteří jsou přenašeči závažných onemocnění. První částí jejich plánu je detailní monitoring environmentální DNA (eDNA) ve vzorcích vody z prostředí, kvůli sledování výskytu různých druhů komárů a patogenních virů.
Dnes jsou k dispozici genomy různých druhů komárů, díky nimž badatelé vytvořili postupy jejich spolehlivé detekce ve vzorcích z prostředí, podobné PCR testům.
Po identifikaci komárů následují druhá část plánu – použití RNA interference. Jak vysvětluje Miklós Bálint z Justus Liebig University Giessen, LOEWE Center TBG a Senckenberg Biodiversity and Climate Research Center Frankfurt, v cílovém území jsou larvy komárů krmeny stravou, která obsahuje dsRNA. Tyto sekvence působí ve střevech prostřednictvím mechanismu RNA interference a vypínají zvolené geny, které jsou zásadní pro život larev.
Tento postup přináší podle Bálinta celou řadu výhod. Sekvence dsRNA lze vytvořit tak, že fungují jen proti konkrétnímu druhu komára a ostatní druhy nechají na pokoji. V prostředí také nezůstávají žádná toxická rezidua a nejde o žádné geneticky upravené organismy, které by se dostaly do prostředí.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, James Gathany, CDC, public domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Jan Strapina: (25.06.23 01:12)
Kdo se bojí RNA vakcíny je vůl,s prominutím,protože ja byl třikrát přeočkován proti Covidu a žiju a jsem přesvědčen že i tato budoucí vakcína pomůže!!!!!!!!!!! (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Brigády - Brigády pro studenty
DNA ovladaÄŤ Ĺ™ĂdĂ skládánĂ a rozkládánĂ hejnovĂ˝ch molekulárnĂch robotĹŻ
Syntetická biologie se spojila s 3D tiskem a vznikly programovatelné živé materiály