Datum: 23.8.2024
Svět je zavalený plasty vyráběnými z fosilních zdrojů. Vědci proto hledají alternativy, které by byly více udržitelné, biologicky rozložitelné a mnohem méně problematické pro životní prostředí.
Dvě nové studie biologů americké Washington University in St. Louis nedávno představily možnosti purpurových bakterií, které mohou (po decentní domluvě) fungovat jako mikrotovárny na výrobu bioplastů.
Studie, kterou vedl student Eric Conners, odhalila, že dva nepříliš známé druhy purpurových bakterií mohou produkovat polyhydrocyalkanáty (PHA), přírodní polymery, z nichž lze vyrábět plasty.
Druhá studie, v jejímž čele stála vedoucí laboratoře Tahina Ranaivoarisoaová zjistila, že pomocí genetického inženýrství lze přimět již prostudované, ale poněkud „tvrdohlavé“ druhy purpurových bakterií ke dramatickému navýšení produkce PHA.
Bakterie za normálních okolností produkují PHA a další stavební bloky bioplastů kvůli uskladnění nadbytečného uhlíku. Za vhodných okolností mohou bakterie tyto polymery vyrábět donekonečna.
Badatelé Washington University in St. Louis zjistili, že dva druhy purpurových bakterií rodu Rhodomicrobium se mohou stát přeborníky ve výrobě polymerů PHA, pokud jsou vhodně stimulovány, například malým množstvím elektřiny a dostatkem dusíku.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Joe Angeles/WashU.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Slibná technologie léčà sepsi s pomocà magnetických nanoshluků
Cetch-Pure je prvnà nebuněčný systém, který funkčně spojuje genetiku a metabolismus