Datum: 15.4.2022
Jak jsme teď svědky v případě pandemického koronaviru, viry se mohou velmi rychle vyvíjet a unikat účinné léčbě, jako jsou například monoklonální protilátky. Tomu dovede čelit jen málo léčebných postupů, mezi nimiž jsou velmi slibné nanočástice návnady (decoy nanoparticles). Napodobují buňky, přilákají virus a poté ho zneškodní a zabrání mu infikovat zdravou buňku.
Syntetičtí biologové americké Northwestern University vytvořili designy nanočástic, které fungují jako návnady, jimž se virus jen tak nevyhne evolučním vývojem. Jde o více druhů nanočástic, které lze vytvořit různými postupy. Experimenty s virem SARS-CoV-2 prokázaly, že jsou velice účinné proti původnímu viru i nově vzniklým variantám.
Před používáním této léčby bude nutné zvládnout ještě hodně výzkumu a klinických testů. Tvůrci nanočástic ale věří, že by se jejich léčba mohla v budoucnu prosadit, například u pacientů se závažnými či dlouhodobými virovými infekcemi. Jak potvrzuje vedoucí výzkumného týmu Joshua Leonard, jejich nanočásticovým návnadám neuniknou ani ty varianty, které si poradí s jinými typy léčby.
Tým Northwestern University využil při tvorbě designu návnad extracelulární váčky (extracellular vesicles) velikosti nanočástic, které produkují buňky rozmanitých typů. Badatelé geneticky upravili buňky tak, aby díky overexpresi genu pro receptor ACE2 vytvářeli nadměrné množství tohoto receptoru. Tím vznikly váčky se značným počtem receptorů ACE2 na povrchu. Když se virus setká s takovou návnadou, naváže se k ní s větší pravděpodobností než k buňce. A to je jeho konec.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Z pevného rybího odpadu je možné vyrábět bioplyn
Nová biovýpočetní metoda používá enzymy jako katalyzátory