Datum: 2.2.2022
Badatelé amerických laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) hledají alternativu k léčbě bakteriálních infekcí, když antibiotika selžou. Před časem vyšlo najevo, že přírodní jíly mají antimikrobiální vlastnosti a zabíjejí rezistentní bakterie. Tyto jíly by se mohly stát naší novou zbraní v boji s bakteriálními infekcemi, v nadcházející éře bez antibiotik.
Přírodní jíly jsou nepochybně účinné. Problém je ale v jejich heterogenní povaze, kvůli které jejich působení na bakterie kolísá. Pro výzkum a zhodnocení jejich aktivity a možného využití je proto nutné používat syntetické jíly s definovaným složením.
Tým odborníků LLNL vyrobil plně syntetické verze přírodních antibakteriálních minerálů, při zachování jejich čistoty a reaktivity. S antibakteriální aktivitou jílů souvisejí minerály smektitových jílů a sulfidy železa, tedy pyrity. Výzkumný tým, který vedl Keith Morrison, použil hydrotermální reaktory, s nimiž vědci syntetizovali chemicky čisté minerály, které měly správnou velikost částic, povrchový náboj a reaktivitu, stejně jako přírodní jíly.
Syntetické antibakteriální minerály byly testovány se souborem patogenů, známým jako ESKAPE (Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa a Enterobacter). Ty reprezentují nejběžnější skupiny lidských patogenů, které dne unikají z dosahu antibiotik. Jak říká Morrison, jejich výsledky ukazují, že syntetické jíly mohou zlikvidovat rezistentní bakterie geochemickým působením i za pouhou hodinu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch brigád pro studenty
Brigády - Brigády pro studenty
Vylepšené kvasinky se krmà odpadnà biomasou
Vylepšený fág T4 posloužà jako instalatér lidského genomu