Datum: 12.8.2024
Mikrořasy jako rozsivka Odontella aurita nebo zelená řasa Tetraselmis striata jsou obzvláště vhodné k využití v biotovárnách pro produkci udržitelných materiálů ke 3D tisku. Důvodem je vysoký obsah lipidů a fotoaktivních pigmentů.
Mezinárodní výzkumný tým, který vedla Eva Blascová z Institute for Molecular Systems Engineering and Advanced Materials (IMSEAM) na Heidelberg University, jako první uspěli ve vývoji a výrobě inkoustů pro 3D tisk komplexních biokompatibilních mikrostruktur, založených na mikrořasách.
Biomateriály založené na mikrořasách by mohly být v budoucnosti využívány na základ pro výrobu implantátů nebo matric pro 3D buněčné kultury.
Badatelé dokázali s nově vyvinutými inkousty vytvořit rozmanité 3D mikrostruktury s vysokou přesností a komplexními prvky, jako jsou přesahující „střechy“ a dutiny. V experimentech s buněčnými kulturami prokázali, že nové inkousty jsou slušně biokompatibilní. Když kultivovali buňky ve vytištěných 3D mikrostrukturách 24 hodin, přežívalo jich téměř 100 procent.
Jak uvedla Blascová, jejich výzkum otevírá dveře k více udržitelnému 3D tisku i pro zajímavé aplikace v biomedicíně, od 3D buněčných kultur až po biokompatibilní implantáty.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Richard A. Ingebrigtsen, Department of Arctic and Marine Biology, University of Troms?, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
Brigády - Brigády pro studenty
Editace genu LOG zaĹ™ĂdĂ beztrnnĂ© rostliny
Nanočástice pomáhajà při regeneraci vyčerpaných buněčných zabijáků