Datum: 23.10.2009
Zvláštní druh bakterií řídí z tenkého střeva imunitní systém svých hostitelů a chrání je tak účinně před nebezpečnými bakteriemi přijatými s potravou.
Člověk má ve střevu asi 1,2 kilogramu bakterií náležejících k několika stovkám různých druhů. Některé nejsou zřejmě jen trpěnými hosty, ale i vydatnými pomocníky, bez nichž bychom se jen těžko obešli.
Mezinárodní tým vedený Danem Littmanem z Howard Hughes Medical Institute objevil v tenkém střevu laboratorních myší zvláštní druh bakterií, jejichž buňky mají tvar dlouhých článkovaných vláken. Přítomnost těchto mikrobů se zdá klíčová pro správné fungování imunitního systému, pro produkci protilátek, pro atak buněk imunitního systému na mikrobiální "vetřelce" a pro spuštění obranné zánětlivé reakce i její utišení. K velmi podobným závěrům došel nezávisle tým vedený bioložkou Valérií Gaboriau-Routhiauovou z francouzského INSERM.
Zvláštní bakterie sídlí v zadní části tenkého střeva a od většiny jiných střevních mikrobů se liší schopností vázat se na povrchu buněk střevní sliznice. To je trik, který obvykle zvládají nejrůznější původci střevních onemocnění.
Článkované vláknité bakterie přitahují do střeva zvláštní typ bílých krvinek označovaných jako Th17. Tyto buňky velmi dobře slouží během infekcí, ale jejich nepatřičná aktivita stojí na počátku tzv. autoimunitních onemocnění, kdy se imunitní systém obrací proti vlastnímu organismus.
Zdroj: http://www.rozhlas.cz
XXIV. GENETICKÉ DNY 2010
Brno, Czech Republic , September 01-03, 2010
KRAJINNÉ INŽENÝRSTVÍ 2010
ČZU Praha, September 23-24, 2010
Nano Brokerage Event 2010
Olomouc, Česká Republika, October 13, 2010
The 3rd WSEAS International Conference on BIOMEDICAL ELECTRONICS and BIOMEDICAL INFORMATICS (BEBI '10)
Taipei, Taiwan, August 20-22, 2010
International Conference on Biomass and Energy Technologies
Beijing, China, August 20-23, 2010
Fall 2010 National Meeting & Exposition
Boston, United States, August 22-26, 2010
Vyhledáváte partnery ke spolupráci na projektu?
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
© 2006 - 2010 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Biopaliva ze sinic
Poptávka: Inovativní technologie pro zemědělskou a biofarmaceutickou výrobu.