Datum: 29.4.2016
Vývoj vakcín bývá obtížný, časově náročný a také drahý. Badatelé Kodaňské univerzity teď ale přišli s novým postupem, který by mohl ve vakcínách rozpoutat revoluci. Jde o jednoduchou metodu, která je ale zároveň velice slibná. Má prý potenciál k vývoji vakcín prakticky úplně na všechno, od astmatu až po rakovinu.
Tradiční vakcíny fungují tak, že obsahují oslabenou verzi patogenu, proti němuž má vakcína bojovat. Nová metoda na to jde jinak – napodobováním struktury viru. Při výrobě vakcíny tímto stylem se slepují části původního viru, o nichž víme, že nejsou nebezpečné. Badatelé k tomu používají bakteriální superlepidlo, s jehož pomocí vytvoří viroidní částice podobné virům, které sehrají roli vakcíny.
Výsledkem tohoto postupu by měly být částice natolik podobné původnímu viru, že to přinutí imunitní systém očkovaného vytvořit stejnou imunitní odezvu, jako v případě původní infekce.
Nová technologie je prý tak efektivní, že s její pomocí lze přelstít imunitní systém natolik, že zaútočí proti vlastním buňkám. Tím pádem je možné, přinejmenším teoreticky, bojovat i proti chorobám, které přímo nesouvisejí s infekcemi patogenů. Tedy především s různými formami rakoviny.
Zavedení nového postupu vývoje vakcín může mít ohromné důsledky. Vývoj vakcín by díky němu mohl být mnohem rychlejší, a také by mělo být možné vyvíjet vakcíny proti dalším onemocněním. Jednodušší vývoj vakcín by zlepšil naše šance proti mnoha různým chorobám a lépe nás připravil na budoucí epidemie, které se jistě někdy objeví.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Alena Hájková: Autoimunita (12.05.16 09:29)
Není mi jasná formulace, že tyto nové vakcíny způsobí, že imunitní systém zaútočí proti vlastním bu?kám - to je přece podstata autoiminitních chorob, že imunitní systém útočí proti vlastním bu?kám, není to tedy naopak problém? Jak se asi dá vytvořit vakcína, která by nasměrovala imunitu tak, aby útočila jen na některé bu?ky? Už dnes je známo, že současné vakcíny u některých lidí vyvolávají autoimunitní onemocnění, takže cílem by mělo být toto riziko snížit, ne vytvářet vakcíny, které v tom budou ještě dokonalejší? (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Látka ze zubnà pasty je základem jedlého tranzistoru
Chlamydomonády pĹ™evleÄŤenĂ© za krvinky zakroÄŤujĂ proti metastázám v plicĂch