Datum: 22.8.2022
Mezinárodní tým odborníků zpracoval studii o možném cíleném zapojení mravenců do ochrany pěstovaných plodin. Výsledky jsou slibné. Mravenci by mohli být používáni jako „živý pesticid“ pro řadu různých plodin.
V minulých desetiletích se mnozí farmáři uchýlili k používání komerčních pesticidů. Podstatně to zvyšuje výnosy a tím i zisk. Méně škůdců či patogenů znamená větší úrodu. Není ale tajemstvím, že pesticidy rovněž obvykle přinášejí zásadní, přímo dramatické problémy, pokud jde o „užitečný“ hmyz, znečištění půdy i vody, a také lidské zdraví.
Kvůli těmto nepříznivým účinkům pesticidů se vědci celého světa snaží nahradit pesticidy méně problematickými přípravky či postupy. Jednou z možností je nasazení mravenců. Při vhodné volbě druhu nechají mravenci plodinu na pokoji a sežerou hmyz, který ji ohrožuje.
Používání mravenců jako „živého pesticidu“ by nebylo žádnou novinkou. Spolupracují s nimi například pěstitelé citrusů v Číně, už dlouhá staletí. Vědci teď analyzovali dřívější studie na toto téma, kterých nalezli celkem 52. Tyto studie se přitom zaměřily na celkem 17 různých plodin.
Závěr z těchto analýz zní, že by mravenci mohli sehrát roli „živého pesticidu“. Mohl by se z toho stát dlouhodobě udržitelný a levný postup při ochraně plodin, jak pro velké tak i pro malé farmy.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: World Imaging / Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
VÄ›da - Informace z vÄ›dy, vĂ˝zkumu ÄŤeskĂ˝ch biotechnologiĂ
PrĹŻlomová vakcĂna proti EBV viru mĹŻĹľe zabránit roztroušenĂ© sklerĂłze
Nanočástice s mRNA pĹ™inutĂ buĹky nádoru spáchat sebevraĹľdu bakteriálnĂm toxinem