Datum: 30.10.2012
Mezinárodní tým vedený Jan Brábkem z Přírodovědecké fakulty UK představil výsledky studie, která se zabývala přesným fungováním rakovinných metastáz. Metastázy jsou nejčastější příčinou smrti onkologických pacientů.
Jednotlivé buňky metastáz mají přesně rozdělené role. „Při tvorbě metastáz hrají zásadní úlohu přilnavé molekuly, s jejichž pomocí se invazivní nádorové buňky zachycují k povrchu těch zdravých. Takzvané průnikové enzymy pak zajistí, že se agresoři doslova prožerou dovnitř. A pak tu máme signalizační či průzkumné molekuly nádorových buněk. Ty zase vyhledávají a ovlivňují zdravé buňky či jejich okolí, čímž pomáhají vzniku metastáz,“ vysvětluje Jan Brábek. Většina nádorových zárodků v těle je rozpoznána imunitním systémem, který je zničí. Vědci se zaměřili na ty buňky, které jsou schopné imunitní systém obejít. Překvapivé je například zjištění, že metastatické buňky se do zdravých nejen prožírají, ale dokáží se do nich protáhnout i malou skulinkou. Aby toho byly schopné, změní své vlastnosti natolik, že přípomínají spíše elastický organismus než buňku. „Někdy žasneme nad tím, co všechno jsou metastatické buňky rakoviny schopné podstoupit a jak se dokážou změnit, aby ošálily imunitní systém,“ doplňuje Brábek. Jak tyto přizpůsobivé zabijáky zastavit? Vědci prokázali, že pokud se sníží produkce specifických molekul NG2, klesne i agresivita rakovinných buněk a jejich schopnost adaptace je omezená. „Pokud lépe pochopíme příčiny i způsoby toho, jak rakovinné buňky pronikají z primárního nádorového ložiska do zdravých tkání, cestují po těle a vytvářejí v něm metastázy, pak budeme moci tomuto procesu účinněji zabránit,“ říká na závěr Brábek.
Ačkoliv by pochopení vzniku metastáz je zásadní pro pacienty trpící rakovinou, na výzkum tohoto typu jde maximálně 10% finančních prostředků určených na studium rakoviny.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Foto: Human Paneth Cells, Kredit: Jpogi http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_Paneth_cells.JPG
Autor: Ad
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch brigád pro studenty
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
Jedlé baterie, senzory a aktuátory přinesou poživatelné roboty
Syntetická biologie se spojila s 3D tiskem a vznikly programovatelné živé materiály