Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíNový protein buněčného dělení arzenálem v boji s...

Nový protein buněčného dělení arzenálem v boji s rakovinou

Datum: 9.2.2009 

Telomery jsou dlouhé úseky opakujících se sekvencí nukleotidů na konci každého chromozomu, které neobsahují informaci pro žádný protein. Slouží jako hraniční oblasti a jasně určují, kde jednotlivé chormozomy začínají a kde končí. Telomery mají zvláštní vlastnost, při každém buněčném dělení se zkracují. Zkrátí-li se pod určitou mez, je pro buňku obtížné rozeznat hranice mezi chromozomy, proto se přestává dělit a odumírá. Na první pohled je spotřebovávání telomer nevýhodné, na druhou stranu tak představuje jakousi pojistku proti zhoubnému bujení.

Jak je tedy možné neomezené dělení nádorových buněk? Má ho na svědomí aktivita enzymu zvaného telomeráza. Jedná se o ribonukleoprotein, který umožňuje syntézu telomerových sekvencí. Tím, že dokáže prodlužovat stále se zkracující telomery, slouží jako pohár věčného mládí. Buňky se díky ní mohou množit donekonečna. Telomeráza se kromě buněk nádorových vyskytuje ještě v buňkách zárodečnýchembryonálních. Bez zmíněného enzymu by kmenové buňky brzy ustaly v dělení a nedocházelo by ani k vývoji embrya. V somatických buňkách savců se nenachází.

Vědci ze Stanford University School of Medicine nyní objevili nový protein enzymu telomerázy, jež se zdá být klíčový při procesu údržby koncových částí chromozomů. „Jedná se o první nový protein telomerázy, který byl za posledních 10 let objeven." Řekl Steven Artandi. „Využítí objevu předpokládáme při léčbě rakoviny." Steven Artandi je jedním z autorů studie, kterou publikovali 30. ledna letošního roku v prestižním vědeckém časopise Science. Na výzkumu se dále podíleli vědci z National Cancer Institute-Frederick a výzkumníci z University of Georgia. Prvním autorem vědeckého článku je Andrew Venteicher.
Nově objevená součást telomerázy, protein nazvaný TCAB1, s největší pravděpodobností neovlivňuje enzymovou aktivitu, nýbrž zprostředkovává transport telomerázy k telomerám. „Předtím jsme nikdy skutečně neporozumněli mechanizmu, jak se enzym dostane k telomerám, tato informace byla opředena otazníky. Nyní jsme poodkryli roušku tajemství a máme více možností ovlivňovat funkci telomerázy."

Steven Artandi a jeho spolupracovníci přišli na to, že blokováním exprese proteinu TCAB1 v lidských rakovinných buňkách, mohou zamezit telomeráze v přístupu k telomerám, a tím limitovat jejich životnost. „Inhibice této aktivity měla za následek, že telomery rosly méně. Rakovinné buňky přestaly být nesmrtelné."„V současné době neexistuje účinný inhibitor telomerázy," dodal Artandi.

Vědci mají v plánu pokračovat ve studiu TCAB1 proteinu, a také identifikovat další součásti telomerázy. „Pro nás je neuvěřitelnou výzvou popsat všechny bílkovinné součásti telomerázy," uzavírá Artandi.

Telomeráza je objektem intenzivního zkoumání již řadu let. Snahy vědců jsou mařeny zejména délkou řetězce a vzácností enzymu. Stala se oblíbeným cílem vědců, kteří zasvětili život hledání léku proti rakovině.

Autor: Vlasta Stancová

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-01/sumc-ssi012609.php
http://www.linkos.cz/vzdelavani/3_99/1.php
http://www.blisty.cz/files/isarc/9801/19980120b.html
Http://www.osel.cz/index.php?clanek=1213
Rosypal, S. a kol. 1997, s.294

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn