Datum: 23.8.2021
Exosomy jsou biologické nanokapsule, které vyrábějí buňky, když někam posílají zásilky chemických látek. Exosomy jsou dost odolné na to, aby vydržely působení enzymů v těle, stejně jako kolísání kyselosti a teploty prostředí. To z nich dělá excelentní kandidáty na transport léků v těle.
Problém je v tom, jak exosomy získat ve velkém pro využití v medicíně. Jak říká vedoucí výzkumu Rob Gourdie, ředitel amerického centra Center for Vascular and Heart Research na Virginia Tech, přírodně vzniklé exosomy jsou hojné například v kravském mléce. Je ale dost obtížné je izolovat od dalších mléčných proteinů a lipidů.
Gourdieho laboratoř vyvinula praktický postup pro získání exosomů ve velkém z nepasterizovaného mléka. S touto metodou je možné vytěžit, jak říkají autoři, asi tak šálek exosomů bez kontaminací z každého galonu mléka.
Podle Gourdieho jde o první postup, který je slibný pro získávání exosomů k medicínským účelům v průmyslovém měřítku.
Badatelé vytvořili proces izolace a purifikace exosomů, který tvoří několik kroků a který je ekonomicky životaschopný. Jeho součástí je optimalizace filtračních metod, vyladění průběhu teplot v čase a chemické procesy ovlivňující hladinu vápníku.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Práce - Nabídky práce pro studenty
Nanočástice s mRNA léčí u myší alergii na arašídy
Pokročilé plicní organoidy zrychlí testování léků