Datum: 26.11.2021
Japonský výzkumný tým jako první navrhl nové peptidy, tedy kratší řetězce aminokyselin, které fungují jako umělé nanopóry, schopné na lipidové membráně detekovat molekuly genetického materiálu.
Biologické nanopóry představují kanály skrz membránu, vytvořené „pórovými“ proteiny. Mohou detekovat specifické molekuly. V reálné situaci je ale obtížné takové přírodní kanály identifikovat. To omezuje jejich použitelnost v praktických aplikacích, jako je například rychlé a levné čtení DNA, detekce molekul a podobných.
Jak je přesvědčený vedoucí výzkumného týmu Ryuji Kawano z Tokyo University of Agriculture and Technology (TUAT), nanopórové senzory jsou velmi slibným nástrojem pro pohotovou detekci jednotlivých molekul. Je to poprvé, kdy byl nově vytvořený nanopór použit k detekci DNA a polypeptidů.
Podle Kawana jde o nově a od nuly navržené peptidy, které mají potenciál napodobit přírodní „pórové“ proteiny a jejich schopnost detekovat specifické molekuly. Jejich předností je podle Kawan i to, že jejich umělé peptidy lze dále upravovat, aby sloužily jako šikovné molekulární strojky, schopné detekovat ještě mnohem širší spektrum molekul. To by bylo výhodou i pro výzkum stále ne zcela jasných vztahů mezi strukturou a funkcí detekovaných proteinů.
Pro dohlednou budoucnost tým plánuje navrhovat další typy peptidů pro konstrukci rozmanitých nanopórů, které by se uplatnily například při sekvenování proteinů nebo v roli molekulárních robotů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Proti superbakteriím nastupují syntetické peptidové nanosítě
Nová biovýpočetní metoda používá enzymy jako katalyzátory