Datum: 28.8.2024
67letý pacient z Londýna, který trpí rakovinou plic, se stal prvním příjemcem nové experimentální vakcíny proti této rakovině v zařízení, v rámci výzkumu National Health Service (NHS) University College London Hospitals (UCLH).
Jak uvádí onkolog Siow Ming Lee z University Hospital London, rakovina plic zůstává ve světě přední příčinou úmrtí na rakovinu. V roce 2020 se stala osudnou pro asi 1,8 milionů lidí. Podle Leeho vstupujeme do vzrušující éry klinických testů imunoterapie založené na mRNA v léčbě rakoviny plic. Mohlo by to zlepšit vyhlídky pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC, non-small cell lung cancer), ať už je u nich rakovina v rané či pokročilé fázi.
Nemalobuněčný karcinom plic představuje jeden ze dvou základních typů rakoviny plic a je to ten běžnější. Druhým typem je malobuněčný karcinom plic (SCLC). U nemalobuněčného typu vznikají nádory v plicní tkáni. Rostou sice pomaleji než malobuněčný typ, ale v době diagnózy mívají metastázy na dalších místech v těle.
Nová vakcína BNT116 od německé biotechnologické společnosti BioNTech využívá mRNA k prezentaci markerů nádorů imunitnímu systému očkovaného. Zásadní výhoda takového postupuje v tom, že pokud je imunitní systém schopný a ochotný bojovat, zasahuje pouze proti nádorovým buňkám a nikoliv těm zdravým. Chemoterapie v řadě případů buňky takto nerozlišují a páchají vedlejší škody.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Epizentrum, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Zaměstnání - Nabídky i poptávky zajímavých zaměstnání
Nanokvěty nabíjejí mitochondrie a pomáhají při léčbě neduhů stárnutí
Při 3D laserovém tisku lze použít bioinkousty s mikrořasami