Datum: 3.12.2021
Biofilmy představují jedno z horkých témat soudobé mikrobiologie. Jsou hrozbou a zároveň i slibnou „přírodní“ technologií, kterou bychom mohlik využít. Bioložka Anne S. Meyer z americké University of Rochester v New Yorku a její tým nedávno vyvinuli novou metodu 3D tisku mikrobiálních biofilmů, čili 3D společenstev řady různých organismů, které osídlují rozmanité typy povrchů.
Výzkum přináší cenné informace pro tvorbu syntetických „živoucích“ materiálů a zároveň i pro léčbu a vývoj nových léků, s nimiž by bylo možné bojovat proti nežádoucím biofilmům.
Biofilmy mohou být pro nás jak škodlivé, tak i užitečné. Mohou se objevit na povrchu různých materiálů či objektů, včetně medicínských zařízení a jejich komponent, a vyvolat tím úporné chronické infekce, které bývají rezistentní vůči lékům i dezinfekci.. Na druhou stranu, biofilmy mohou se stejnou zarputilostí pracovat v náš prospěch, například v čističce odpadních vod, kde degradují rozmanité nebezpečné chemikálie.
Tým Meyerové vytvořil syntetické 3D tištěné biofilmy a prokázal, že se chovají podobně, jako jejich přírodní varianty. Badatelé vyvinuli postup, s nímž dokázali vytisknout a následně zkoumat syntetický biofilm s bakteriemi Escherichia coli (E. coli). Jsou přesvědčeni, že jejich metoda umožní pokrok ve výzkumu biofilmů, což povede k lepšímu využití jejich předností a úspěšnějšímu boji proti jejich nepříznivým projevům.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
NabĂdka zamÄ›stnánĂ - NabĂdka zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavnà i vedlejšà pracovnà poměr
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci
Nejmenšà těstoviny světa pomohou hojit rány