Datum: 31.5.2019
Badatelé americké Texas A&M University a jejich kolegové využili kombinaci možností organických nanomateriálů s přírodním produktem z exoskeletu korýšů, aby vyvinuli nový materiál pro záchranáře a medicínu první pomoci. Díky tomuto materiálu se záchranáři dostanou zase o něco blíže praktickému řešení případů s akutní velkou ztrátou krve, až už jde o zranění v běžném životě nebo na bojišti.
Vykrvácení je hlavní příčinou smrti při zraněních. Ve Spojených státech souviselo masivní krvácení v roce 2013 s ekonomickou ztrátou 671 miliard dolarů. Mezinárodní tým badatelů, který vedl Eric Leonhardt, vyvinul biologicky vstřebatelný materiál pro obvazy z již dříve v medicíně osvědčeného chitosanu, který je odvozený z vnější kostry korýšů. Chitosan je známý svou schopností zastavovat krvácení a používá se v komerčních obvazech. Leonhardtův tým ho teď ještě vylepšil tím, že z něj udělal sofistikovaný nanomateriál.
Leonhardt a spol. během svého výzkumu úspěšně obalili vysoce propojená nanovlákna chitosanu cukrovým hydrogelem, který se v ráně rozpustí za 7 dní. Obvazy z toho materiály poskytují velký aktivní povrch pro léčení rány a také je není nutné z rány odstraňovat.
Jak říká Leonhardt, biologicky vstřebatelné obvazy, které je možné použít a nechat v místě zranění, jsou vhodné pro celou řadu možných scénářů s velkým krvácením. Lze je použít na rozmanité typy zranění a zachraňovat s nimi životy, ať už civilistů anebo vojáků.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2021 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Transportéry z vykuchaných bílých krvinek léčí infekce plic
Genom černých labutí by se mohl stát tajnou zbraní proti příštím pandemiím