Datum: 21.10.2024
Je to závod s časem. Bakteriální rezistence se šíří a vědci usilovně hledají nové prostředky pro boj s bakteriálními infekcemi, které by fungovaly na rezistentní kmeny. Tým kanadské University of Toronto využil zkušenosti s vývojem protinádorové léčby a vyvinul látku, která donutí bakteriální buňky k sebedestrukci.
Nové antibiotikum cílí na pozoruhodný „úklidový“ enzym kaseinolytickou proteázu Clp, respektive na jeho proteolytickou podjednotku CLpP. Tento enzym likviduje opotřebované či defektní proteiny a hraje klíčovou roli v buněčné údržbě.
Zmíněná nová látka způsobí, že se podjednotka CLpP úplně utrhne z řetězu. Jako by ji někdo sešlápl plynový pedál až k podlaze. CLpP začne ničit proteiny, které nejsou určené k úklidu, a nakonec rozbije zevnitř celou bakteriální buňku.
Jak potvrzuje vedoucí týmu Walid Houry, antibiotika obvykle cílí na nějaký buněčný mechanismus a vyřadí ho provozu. S jejich látkou je to ale jinak. Ve skutečnosti rozklíží regulaci podjednotky CLpP. Výzkum Houryho týmu by se mohl stát základem nového typu antibiotik. Snad se to podaří brzy, poptávka lékařů je stále větší.
Badatelé se v předešlém výzkumu soustředili na zničení regulace lidského enzymu CLpP v rámci boje proti nádorovým buňkám. Pak vyzkoušeli podobný postup na bakteriální variantě CLpP a snažili se zařídit, aby látka působila na bakteriální, ale nikoliv na lidský enzym CLpP.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Lin et al. (2024), Journal of Medicinal Chemistry.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
NabĂdka zamÄ›stnánĂ - NabĂdky zamÄ›stnánĂ na hlavnĂ pracovnĂ pomÄ›r
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Nová technologie chránĂ plodiny testovánĂm DNA patogenĹŻ v ovzdušĂ
Nanovlákna z peptidĹŻ vázajĂcĂch měď niÄŤĂ nádorovĂ© buĹky