Datum: 11.5.2022
Odborníci švýcarské École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vyvinuli digitální model populární modelové mušky octomilky (Drosophila melanogaster), který realisticky simuluje pohyby mušky. Jde o velký pokrok v reverzním inženýrství neuromechanické kontroly chování živočichů a vývoji pokročilých biomimetických robotů.
Jak uvedl vedoucí výzkumu Pavan Ramdya, s kolegy použili při stavbě modelu, který nese název NeuroMechFly dva typy dat. První typ představovaly CT snímky reálné octomilky, které posloužily ke konstrukci morfologicky realistického biomechanického modelu.
Druhým zdrojem dat byly údaje o pohybech reálných končetin, získané speciálním softwarem, již dříve vyvinutým ve stejné laboratoři kvůli přesnému zachycení pohybu živočichů. NeuroMechFly je první detailní a přesné digitální dvojče octomilky.
Model vymezený morfologickými a kinematickými daty předchozích studií zahrnuje nezávislé výpočetní moduly, které simulují aktivitu různých částí těla octomilky. Jejich součástí je biomechanický exoskelet s článkovanými tělními součástmi, jako je hlava, končetiny, křídla, tělní články, ústní ústrojí, tykadla nebo haltery, tj. zmenšený druhý pár křídel u dvoukřídlých, a také neurální síť, která obstarává simulaci pohybu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnánà - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnánà pro firmy a organizace
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Umělá inteligence ProGen generuje nové funkčnà proteiny
VzkřÚenĂ˝ CRISPR, starĂ˝ miliardy lety, stále edituje DNA v buĹce