Datum: 29.5.2014
Biomedicínští inženýři vyvinuli nanostruktury připomínající sedmikrásky, které obsahují účinný koktejl protinádorových léků a dovedou ho přepravit přímo do zlovolných buněk nádoru.
Výzkum je součástí programu biomedicínského inženýrství na Státní univerzitě severní Karolíny a Univerzity severní Karolíny v Chapel Hill.
Podle šéfa vývoje Zhena Gu badatelé zjistili, že tahle technologie je v porovnání s klasickou chemoterapií mnohem účinnější v omezování růstu plicních nádorů u experimentálních myší. Experimenty in vitro prý také napovídají, že nanokytky budou velmi účinné proti leukemii a nádorům plic, prostaty, jater, vaječníků a také mozku.
Bioinženýři vyrábějí své nanokytky z roztoku polymeru polyethylenglykolu (PEG). Polyethylenglykol vytváří řetězce, z nichž lze sestavit strukturu nanosedmikrásek. Na postranní řetězce uvnitř nanokvětenství se navážou molekuly protinádorového cytotoxického alkaloidu kamptotecinu (CPT) a do roztoku mezi ně se vpustí molekuly protinádorového antracyklinového antibiotika doxorubicinu (DOX).
Polyethylenglykol je hydrofilní, zatímco kamptotecin s doxorubicinem jsou hydrofobní, takže dohromady vytvoří perfektní struktury, v nichž řetězce polyethylenglykolu zvnějšku obalují shluky molekul kamptotecinu a doxorubicinu. Výsledkem jsou léčivé nanokytky o průměru 50 nanometrů, které lze vpíchnout do pacienta s nádorem.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Práce na vedlejšà pracovnà poměr
Genetičtà inženýři vylepšujà CRISPRem mochyni Physalis grisea
PĹ™i 3D laserovĂ©m tisku lze pouĹľĂt bioinkousty s mikroĹ™asami