Datum: 5.4.2023
Alergie na arašídy zasahují jedno dítě z padesáti. V nejzávažnějších případech vede k anafylaktickému šoku, který může být smrtelný.
V současné době je k dispozici jediný schválený léčebný postup, který omezuje intenzitu alergické reakce, a jehož účinek se dostavuje až po měsících. Tým imunologů University of California Los Angeles se to rozhodl změnit.
Badatelé se inspirovali vývojem mRNA vakcín proti pandemickému koronaviru a navázali i na vlastní předchozí výzkum. Vytvořili nanočástice, první svého druhu, které dopraví do specifického typu jaterních buněk připravenou mRNA. Tyto buňky pak naučí tělo pacienta, aby tolerovala proteiny z arašídů.
Experimenty na laboratorních myších ukázaly, že nanočástice s mRNA nejen zmírňují průběh alergické reakce na arašídy, ale také zabraňují jejímu vzniku.
Jak uvedl vedoucí výzkumného týmu André Nel, podle jejich povědomí nebyla mRNA doposud použita k léčbě alergických onemocnění. Jejich výzkum ukázal, že nanočástice s mRNA fungují proti alergii na arašídy. S kolegy jsou přesvědčeni, že stejný postup zabere i v případě dalších alergií na potraviny či léky a naděje je i pro léčbu autoimunitních onemocnění.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Nel Lab/UCLA.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Zaměstnánà - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnánà pro firmy a organizace
NanovloÄŤky oxidu grafenu omezujĂ toxicitu proteinĹŻ Alzheimerovy choroby
TitanovĂ© mikrohroty propĂchnou rezistentnĂ mikroby jako špekáček