Datum: 19.8.2024
Tým, který vedla Mira Barda-Saadová z izraelské Bar-Ilan University, vyvinul metodu pro „omlazení“ NK buněk, zabijáků ve službách imunitního systému, aby byly účinnější v boji proti nádorům. Zaměřili se na velký problém imunoterapií – vyčerpání NK buněk.
Nedávno bylo zjištěno, že lymfocyty, jak T buňky nebo NK buňky, včetně upravených NK buněk, podléhají „únavě“ při boji s nádory a přestávají plnit svou funkci. Barda-Saadová s kolegy objasnila příčiny dysfunkce NK buněk a přišla s novým postupem, který díky nanočásticím obnovuje vitalitu NK buněk přímo v těle pacienta.
Tyto nanočástice, které cílí na vybrané regulační mechanismy, obnoví u pacienta aktivitu NK buněk, aniž by bylo nutné tyto buňky vyjmout z těla pacienta a geneticky je upravovat.
Ke zmíněné dysfunkci NK buněk může dojít při dvou situacích: 1. Při „trénování“ během jejich vývoje v rámci imunitního systému. Pokud je tento proces narušen, vznikají NK buňky, které nefungují, jak by měly. 2. V mikroprostředí nádorů. Když NK buňky proniknou do nádoru, mohou být neustále stimulovány k akci, což může vést k jejich vyčerpání.
Badatelé analyzovali „vyčerpané“ NK buňky v obou uvedených situacích a zjistili, že jejich selhání je velmi podobné. Vystopovali 2 klíčové faktory, které s „únavou“ NK buněk souvisejí, enzym DGK alfa a transkripční faktor Egr2. Experimenty ve 3D tkáňových kulturách a na živých laboratorních myších ukázaly, že nanočástice, používané pro přepravu léčiv, mohou přeprogramovat a tím regenerovat vyčerpané NK buňky.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: NIAID, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnanci - Jak hledat a jak zĂskat dobrĂ© zamÄ›stnance?
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Geneticky vylepšené bráněnky mohou přispět k cirkulárnà ekonomice
VĂceúčelová nanolĂ©ÄŤba pomĹŻĹľe americkĂ˝m mangrovĹŻm