Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíMŽP upozorňuje dovozce a distributory mikroorganismů

MŽP upozorňuje dovozce a distributory mikroorganismů

Datum: 1.10.2012 

Některé komerčně dostupné produkty pro biologický výzkum, vývoj i pro aplikovanou sféru mají charakter geneticky modifikovaných organismů a jejich distribuce podléhá zvláštním právním předpisům.

Sortiment produktů využívaných ve výzkumu i aplikovaných oblastech molekulární biologie a genetiky je pestrý a neustále k němu přibývají nové položky. Uživatelé vnímají přednostně přínos těchto produktů a podobně je vnímají i dodavatelé. Nemusí si přitom vždy uvědomit, že využívání těchto produktů může spadat do působnosti zákona č. 78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty. Nakládáním podle tohoto zákona je jakákoliv činnost, při které jsou organismy geneticky modifikovány nebo při níž jsou geneticky modifikované organismy (GMO) pěstovány, uchovávány, dopravovány, ničeny nebo jiným způsobem používány v uzavřeném prostoru, nebo když jsou uváděny do životního prostředí. 

Některé produkty slouží přímo k přípravě geneticky modifikovaných organismů. To jsou transformační vektory (například plasmidy) a bakteriální buňky, které jsou schopny tyto vektory inkorporovat. Pokud jsou dodávány vektory a buňky samostatně, pak dodavatel nenakládá s GMO. Odběratel, který použije vektor k transformaci buněk, však GMO vytváří. Jeho činnost proto podléhá ustanovením zákona o nakládání s GMO. Dodavatel sice není povinen na tuto skutečnost odběratele upozornit, ale v rámci dobrých vztahů se zákazníky by bylo vhodné, aby odběrateli tuto informaci při dodávce poskytl. Většina odběratelů v České republice si je vědoma, že použitím takových produktů vytvářejí GMO a vědí o povinnostech, které pro ně z toho plynou. Nelze ale vyloučit, že někteří odběratelé si toho vědomi nejsou.

Do složitější situace se dostává dodavatel u dalších produktů, které mohou být rovněž určeny k provádění genetických modifikací, ale přitom samy splňují definici geneticky modifikovaného organismu. Příkladem mohou být virové vektory. Ty lze použít pro genetickou modifikaci buněk či organismů. Pravidla pro nakládání s GMO se týkají nejen výsledných modifikovaných buněk či organismů, ale i samotného virového vektoru, který byl použit pro jejich přípravu. V tomto případě je nezbytné, aby požadavkům zákona o nakládání s GMO vyhověl nejen odběratel, ale také dodavatel. I on nakládá s GMO, např. při dovozu do skladu distributora, skladování nebo při dodávce odběrateli.

Geneticky modifikovanými organismy mohou být i další produkty, například komerčně distribuované buněčné linie se specifickým zásahem do dědičné informace (např. expresí markerového genu) nebo kultury bakterií, do kterých byla vnesena cizí sekvence DNA pro účely množení této sekvence, a mnohé další.

I když je v zemích mimo Evropskou unii možné s takovými produkty bez většího omezení obchodovat, v EU včetně České republiky je nutné, aby jejich distributor splnil požadavky předpisů o nakládání s GMO. V České republice to znamená, že musí podat oznámení o uzavřeném nakládání s GMO, popřípadě žádost podle zákona č. 78/2008 Sb., na Ministerstvo životního prostředí. Kontrola nakládání s GMO je v kompetenci příslušných správních úřadů, v těchto případech především České inspekce životního prostředí a celních orgánů. V případě nakládání s GMO bez patřičného oprávnění hrozí pokuta až do výše 5 milionů Kč.

Právní předpisy, formuláře oznámení a žádostí, přehled vydaných oprávnění a mnoho dalších informací naleznete na webových stránkách Ministerstva životního prostředí:

http://www.mzp.cz/cz/geneticky_modifikovane_organismy

S případnými dotazy se můžete obrátit přímo na MŽP, odbor environmentálních rizik a ekologických škod, oddělení GMO: gmo@env.cz.

Autor: Ing. Zuzana Doubková - vedoucí odd. GMO na MŽP


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme



68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn