Datum: 24.6.2022
Tým odborníků americké Michigan State University dokázal využít mozek a tykadla sarančete jako detektor rakoviny úst. Dřívější výzkum ukázal, že některá zvířata, například psi, mohou detekovat chemické látky, související s nemocemi, když se lidé potí nebo vydechují.
Psi již byli cvičeni k detekci covidu-19 či některých nádorů a dalších onemocnění. Výcvik psů a jejich chov je ale náročný na čas i energii. Vědci se proto pokoušejí nahradit psy mnohem méně náročnými živočichy nebo dokonce jen jejich částmi. Teď to zkoušejí se sarančaty.
Sarančata mají k dispozici výkonná tykadla, s nimiž mohou detekovat chemické látky v okolí. Vědci tuto schopnost využili ve prospěch medicíny. Chirurgicky implantovali do mozků živých sarančat sondy, díky kterým mohli číst jejich mozkové vlny. Sarančata poté vystavili plynným látkám ze vzorků lidských tkání s nádory.
Konkrétně šlo o tři typy lidské rakoviny úst. Badatelé díky implantovaným sondám dokázali detekovat různé mozkové vlny. Po mnoha kolech experimentu zvládli rozpoznat mozkové vlny sarančat pro jednotlivé typy rakoviny úst i pro kontrolu, čili vzorek se zdravými lidskými buňkami úst. Jde o první využití mozku živého hmyzu jako senzoru nádorů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Generativní umělá inteligence navrhuje nové proteiny
S léčbou obezity by mohl pomoct chitin