Datum: 26.8.2024
Při výjezdech záchranářů bývá problém, že nemocnice bývá vzdálená od místa záchrany. Výzkum amerického institutu Wyss Institute nabízí řešení, které může prodloužit možnou dobu pro záchranu tím, že uvede pacienta do stavu biostáze, torporu. Tím dojde ke zpomalení metabolismu a zbrzdění poškození orgánů.
Badatelé použili algoritmus NeMoCad, který analyzuje strukturu sloučenin a hledá takové, které by mohly mít požadovaný efekt. V tomto případě pátrali po látkách, které vyvolávají torpor, stav podobný mělké hibernaci. V jejich sítích uvízla látka zvaná donepezil (DNP), kterou již FDA schválila jako léčbu pro Alzheimerovu chorobu.
Jak uvádí vedoucí výzkumu María Plaza Oliver, pacienti s Alzheimerem, kteří se látkou DNP předávkují, upadají do stavu podobného torporu. Jsou ospalí a klesá jim srdeční rytmus. Jejich tým je ale první, kdo zkoumá tento účinek jako žádoucí a nikoliv jako vedlejší efekt.
Vědci testovali působení DNP na pulcích drápatky vodní (Xenopus laevis). Experimenty potvrdily, že DNP snižuje 3 biologické faktory – spotřebu kyslíku, srdeční rytmus a pohyb.
Zároveň se ale ukázalo, že když je látka volně vstříknuta do pulce, akumuluje se ve tkáních a vyvolává určitou toxicitu. Řešením bylo použít lipidové nanočástice, s nimiž se DNP dostane do mozku a vyvolá požadovaný stav torporu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Davefoc, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnání pro firmy a organizace
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Nanočástice z rostlinného viru bojují proti metastázujícím nádorům
Nanotransportéry s genovou léčbou spravují u myší ploténky