Datum: 30.9.2024
Nejnovější inovací výzkumného týmu Istituto Italiano di Tecnologia v Miláně, který se zabývá jedlou elektronikou, je tranzistor z látky v zubní pastě. Tento tranzistor by se mohl stát základem chytrých pilulek, které budou monitorovat zdraví v těle pacienta a po nějaké době se vstřebají.
V dnešních zubních pastách se běžně vyskytují krystaly ftalocyaninu mědi (CuPc), modrého pigmentu, který má bělící účinky. Tato látka se ukládá na povrchu zubů a slouží tam jako optický filtr, který zvyšuje dojem bílé barvy zubů.
Po vyčištění zubů se ftylocyanin mědi postupně vymývá působením slin a je polykán. Italští vědci prozkoumali vlastnosti této látky a její osud v lidském těle. Laboratorní simulace a analýzy klinických dat ukázaly, že člověk po každém čištění zubů takovou pastou stráví v průměru asi 1 miligram ftalocyaninu mědi.
Podle vedoucí výzkumu Eleny Feltriové by z množství ftalocyaninu mědi, které člověk obvykle pozře za jeden den, bylo možné vyrobit asi 10 tisíc jedlých tranzistorů. Ftalocyanin mědi má přitom pozoruhodnou strukturu, díky které jeho krystaly vedou elektrický proud. To dělá z ftalocyaninu mědi skvělého kandidáta na materiál pro výrobu polovodičů v organických elektronických aplikacích.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: IIT-Istituto Italiano di Tecnologia.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Důmyslné nanočástice s RNA posilujà reakci imunity proti nádorům
Jed štĂrka domácĂho je účinnĂ˝ proti nemocniÄŤnĂm patogenĹŻm