Hlavní stranaZpravodajstvíKlíčový moment v léčbě osteoporózy

Klíčový moment v léčbě osteoporózy

Datum: 22.2.2011 

(Bratislava) Dodržování zodpovědné léčby hraje významnou roli v léčbě osteoporózy. Výsledky klinických studií ukazují, že drtivá většina nemocných trpících osteoporózou je spokojená s injekční podkožní aplikací nového léku 1x za 6 měsíců a jednoznačně ji preferují před běžným týdenním podáváním standardních léčiv. Doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Bratislava-Ružinov míní, že redukci zlomenin uváděnou v klinických studiích zaručí jen taková léčba, kterou pacient opravdu dostane - a pouze při subkutánním (podkožním) podávání nemocní na terapii skutečně dochází.

Úspěšnost léčby osteoporózy v klinických studiích je závislá na skutečnosti, jak dlouho se pacient vydrží léčit, zda užívá léky ve správnou dobu a ve správném počtu. V klinických studiích takto správně postupuje zhruba 80 % pacientů, v zahraničí je ovšem po 1 roce skutečné terapie udáváno pouze kolem 30 až 50 %. „Pokud náš pacient nebere léky, jak by měl, jen těžko se můžeme odvolávat na výsledky studií," říká Z. Killinger. S tímto problémem se nesetkáváme jen při léčbě osteoporózy. Týká se i jiných onemocnění, především těch, které pacienta nebolí a bezprostředně mu nezpůsobují jiné problémy, například hypercholesterolémie, diabetu či hypertenze.

U nejvíce rozšířených bisfosfonátů existují rozdíly mezi podáváním denním, týdenním a měsíčním. Většina studií potvrdila, že čím méně často je lék podáván, tím ochotněji pacienti léčbu dodržují. Z výsledků analýz databázových systémů zároveň vyplývá, že pokud byla léčba dodržována přibližně z 80ti %, riziko fraktur významně klesalo. Při 50%, udávaných z výsledků klinické praxe, byl efekt na redukci fraktur už téměř zanedbatelný. „To znamená, že pokud nedosáhneme alespoň padesátiprocentní hranice, podávané léky téměř vůbec nefungují," zdůrazňuje Z. Killinger. A nevede-li léčba k úspěchu, byly na ni peníze vynaloženy v podstatě zbytečně.

Ochotu k zodpovědné a dlouhodobé léčbě ovlivňují různé faktory: pacienti se obávají o svou bezpečnost, mají strach z nežádoucích účinků a z dalších nemocí, dávkování se jim zdá nepohodlné, užívají i mnohé jiné léky apod. U bisfosfonátů se k tomu přidává potřeba setrvávání ve správné poloze, vedlejší gastrointestinální účinky, nutnost zůstat nalačno - většina žen tyto faktory udává jako důvod, proč se na léčbě osteoporózy neudržely dostatečně dlouhou dobu. Je tedy otázkou, zda by subkutánní podávání nové monoklonální protilátky denosumabu, která je určena k léčbě postmenopauzální osteoporózy, mohlo při frekvenci 1x za 6 měsíců ovlivnit ochotu pacientů k dlouhodobé terapii. Na tuto otázku odpověděly dvojitě slepé studie.

„Analýza jejich výsledků ukázuje, že drtivá většina nemocných byla spokojená s injekční aplikací denosmabu jednou za šest měsíců. Toto podávání bylo podstatně preferovanější než klasické týdenní podávání. Myslím, že denosumab má potenciál zabezpečit kvalitní a dlouhodobou ochotu k léčbě," uzavírá Z. Killinger.


 

Mgr. Irena Gruntorádová
PR manager
deVIZE s.r.o.
irena@devizegroup.cz
www.devizegroup.cz


49

Komentáře / diskuse

Minářová Františka: osteoporosa (17.01.19 06:30)

Dobrý den v 55 mi byla odměta děloha a pak následně jsem měla Ca prsu-chomoterapie a ozařování. nyní mám 8 let osteoporosu, která i přes to, že beru léky/injekce Prolio, Chalcichew 800 D3 a Vigantol se nelepší . Poradíte jinou lečbu Děkuji (reagovat)

redakce: Re: osteoporosa (18.01.19 09:30)

S tímto dotazem se prosím obraťte na odborného lékaře. (reagovat)


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn