Datum: 9.8.2024
Jen pár milimetrů velký štírek domácí (Chelifer cancroides) je asi nejznámějším zástupcem řádu štírků (Pseudoscorpiones) ve střední Evropě. Je to lovec roztočů, pisivek a dalších podobných drobných živočichů, v domácnostech nebo třeba ve včelích úlech. Při lovu často využívá jed.
Tým německého centra LOEWE Center for Translational Biodiversity Genomics (LOEWE-TBG) jako první charakterizoval složky jedu štírka domácího a objevil molekuly, které velmi účinné proti nemocničním patogenům. Jejich výzkum by mohl pomoci proti obtížně léčitelným infekcím.
Štírci představují pestrou skupinu pavoukovců, která má ve světě asi 3 tisíce popsaných druhů. Přesto jsou jen velmi málo známí, což se týká i jejich jedu.
Badatelé LOEWE a dalších institucí rovněž dokázali uměle vyrobit všechny známé látky z nově objevené skupiny checacinů, které jsou součástí jedu štírka domácího a prozkoumali jejich aktivitu.
V experimentech se ukázalo, že checaciny jsou velice účinné například proti nechvalně známým „masožroutským“ zlatým stafylokokům Staphylococcus aureus kmene MRSA.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Louis Roth.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Práce - NabĂdky práce pro studenty
Inteligentnà „nanozabiják“ likviduje patogeny skoĹ™icovou vĹŻnĂ
ChimĂ©roidy, mozkoidy s buĹkami vĂce lidĂ, posunou vĂ˝zkum mozku