Datum: 24.7.2012
Dnešní způsob života přináší spoustu civilizačních chorob. K těm méně závažným, ale o to častějším, patří poruchy pohybového aparátu - především kostí, kloubů, ale i zubů. Vědci tak zkoumají nové možnosti vývoje různých materiálů, které by dostatečně imitovaly biologickou strukturu. Inženýři se snaží vyvíjet odolné, funkční a zároveň tělem dobře akceptovatelné materiály. Ty jsou většinou spojením přírodních složek a polymerů nebo kovů. Jak ale zajistit, aby k nim spojovací buňky a osteocyty přirostly a přijaly je za své? Tým Dr. Lucie Babčákové z Fyziologického ústavu AV ČR se zabývá mechanickými úpravami povrchu tak, aby co nejlépe zapadl do biologické mozaiky.
Vědci záměrně zvrásnili povrch náhrad, čímž docílili nerovností, které v řádu nanometrů odpovídají struktuře buněčné i extracelulární membrány. Nezůstalo ale jen u specifického "broušení", vědci na implantát použili i látku, která se běžně používá jako bílý pigment. „Také jsme na studovaný povrch nanesli vrstvu oxidu titaničitého (TiO2). Definovaná nanostruktura povrchu materiálu i jeho optimální smáčivost, v našem případě zlepšená aplikací TiO2 ve formě čtverečného minerálu anatasu, zvýšila adhezi, růstovou aktivitu i osteogenní (kostní hmotu vytvářející) diferenciaci u lidských kostních buněk," vysvětluje spoluautorka studie Dr. Marta Vandrovcová. Oxid zároveň funguje jako ochrana proti korozi a nedochází díky tomu k nežádoucí imunitní reakci, která by mohla být vyvolána uvolněním cytotoxinů z náhrady. Vědci zatím zkoumali "spolupráci" buněk a umělých náhrad jen na úrovni buněčných kultur, už teď je ale jasné, že tato metoda má vysoký potenciál uplatnit se v praxi a přispět tím k větší stabilitě kloubních a zubních preparátů.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Zdroj: http://www.cas.cz/sd/novinky/oblast-II/120710-umele-implantaty-na-miru-bunkam.html, http://www.cas.cz/miranda2/m2/press/sys/galerie-download/TZ_FGU_AV_CR_Bacakova.pdf
Foto: www.sxc.hu, www.wikipedia.org
Autor: Ad
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Zaměstnání - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnání pro firmy a organizace
Programovatelné gely mění tvar podle instrukcí v podobě řetězců DNA
Zelené mikrořasy v mikropastech pohánějí mikrostrojky