Datum: 16.3.2022
Imunitní systém je ohromně komplexní záležitost a je těžké ho zkoumat. Badatelé amerického Wyss Institute na Harvard University vyvinuli pozoruhodný model imunitního systému na mikrokapalinovém čipu, který by to mohl usnadnit a také podpořit vývoj nových vakcín.
V posledních letech jsme svědky vzniku modelových orgánů na čipu s mikrokapalinovou technologií, včetně srdce, plic, trávicí soustavy, ledvin, sleziny, rohovky, zubů či placenty. Teď se seznam orgánů na čipu rozšiřuje o imunitní systém.
Tým Wyss pěstoval lidské B a T lymfocyty na mikrokapalinovém čipu, který byl navržen tak, aby napodoboval podmínky, s nimiž se tyto imunitní buňky setkají, když se dostanou do tkáně.
Badatelé pak následně zkoumali, jak tento imunitní systém na čipu odpovídá na očkování. Tím ověřovali, jak se tento čip blíží lidskému imunitnímu systému. Přidali na čip dendritické buňky, které podporují tvorbu antigenů prezentací fragmentů patogenů v mízních uzlinách.
V rámci experimentů „očkovali“ tyto čipy proti kmenu chřipky H5N1. Potvrdili, že tyto čipy reagují více „lidsky“ než běžné buněčné kultury a že vytvářejí podobné hladiny některých imunitních látek, jako imunitní systém očkovaných lidí.
Z výzkumu vyplynulo, že imunitní systém na čipu představuje velmi slušný model reálného imunitního systému. Jde o mnohem lepší nástroj pro budoucí výzkum imunity, vývoj léků a také vakcín, než dnes dostupné metody.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Bakteriální micely chrání před anafylaktickým šokem u myší
Geneticky vylepšený okřehek vyrábí surovinu pro biopaliva