Hlavní stranaZpravodajstvíHnojivo ze slepičího peří a oxidu uhličitého

Hnojivo ze slepičího peří a oxidu uhličitého

Datum: 6.6.2014 

Každoročně vyplýtváme miliony tun slepičího peří a také napumpujeme do atmosféry spoustu oxidu uhličitého. Když si ale dáme trochu záležet, tak bychom mohli namísto podezřelého odpaduskleníkového plynu získat užitečné hnojivo.

Planeta Země vyprodukuje více než 5 milionů tun slepičího peří ročně. Většina skončí v různých zavážkách, kde se peří válí desítky let, aniž by se rozložilo. Changle Chen z Čínské univerzity vědy a technologií ve městě Che-fej a jeho spolupracovníci našli způsob, jak tuhle spoustu peří využít.

Navrhují péct peří tři hodiny při teplotě 600 stupňů Celsia a za přítomnosti oxidu uhličitého. Při takovém zacházení vznikne hydrogenuhličitan amonný, tedy hnojivo a potravinářská látka. Když se zahřeje na 60 stupňů Celsia, tak se z něj uvolní amoniak, z něhož lze vyrobit močovinu, tedy excelentní hnojivo. V dnešní době se při výrobě amoniaku spotřebují 2 procenta energie světa, kvůli energeticky náročnému Haber-Boschlově procesu. Podle Chena by se při získávání amoniaku ze slepičího peří část energie ušetřila.

Kromě hydrogenuhličitanu amonného při pečení peří vznikají i mikrokuličky uhlíku, z nichž je možné vyrobit vodě odolný povrch. Po přidání vhodného katalyzátoru z nich navíc vzniknou uhlíkové nanotrubičky, které lze využít ve spoustě zajímavých aplikací.

Walter Schmidt z amerického ministerstva zemědělství považuje výrobu hydrogenuhličitanu amonného nebo močoviny za skvělý nápad a zajímavé řešení pro ukládání uhlíku.

Zpracování peří podle Chena  ale není jedinou možností. Dají se z něho vyrobit plasty anebo třeba palivové články, případně rozličné kompozitní materiály s všestranným využitím, od tištěných obvodů až pro módu. Šlechtitelé se už také snažili vyrobit kury bez peří, nesetkali se ale s větším ohlasem.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme

Více informací najdete zde:


49

Komentáře / diskuse

HlTo: hm (07.06.14 06:40)

1) česky je to hydroGENuhličitan amonný
2) vzhledem k tomu, že se už dnes nelíbí lidem, když se v potravinářství používá cystein získáváný z vlasů, tak nevím, jak by se dívali na kypřící prášek z peří... ale to jen tak na okraj. (reagovat)

Ladislav Strnad: Výroba amoniaku a močoviny (07.06.14 05:44)

Pane Mihulko, článek je po informační a technické stránce v pořádku. Tyto procesy lze skutečně provést tak, jak je popisujete. Jen s tou výrobou močoviny jste malinko vedle. Technologie je prevít. Močovina se skutečně vyrábí z amoniaku a plynného CO2. Jenže na nejmenší (cca 600T denně) efektivní výrobnu močoviny potřebujete hodinovou dodávku cca 22 tun kapalného čpavku, cca 10 000 m3 CO2. A také asi 20 tun suché přehřáté páry o parametrech cca 22 Mpa a teplotě cca 380°C. A ještě maličkost - cca 3 MWh elektřiny. A to prosím stabilně a pokud možno bez nějakých větších výkyvů. Takže tudy asi cesta od slepičího peří nepovede. (reagovat)

Stanislav Mihulka: Re: hm (16.06.14 10:19)

Diky. Těžko říct, záleží na okolnostech... (reagovat)

Stanislav Mihulka: Re: Výroba amoniaku a močoviny (16.06.14 10:14)

Máte pravdu, rozjetí efektivního průmyslového procesu často bývá nepřekonatelnou překážkou uplatnění nových technologií :) (reagovat)


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn