Datum: 23.3.2022
V poslední době se objevují pozoruhodné metody detekce nádorů, které využívají schopnosti živočichů. Korejský tým prokázal, že k tomu je možné využít i mikroskopické hlístice. Jejich hlístice na čipu detekují buňky rakoviny plic s úspěšností 70 procent.
Výzkum korejského týmu se zaměřil na populární modelové hlístice Caenorhabditis elegans. Podle dřívějších výsledků experimentů se vzorky moči jsou tyto hlístice přitahovány k nádorovým buňkám. Badatelé se proto pokusili toto chování využít a vytvořili jednoduchý diagnostický test, v němž hlístice hrají hlavní roli.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Shin Sik Choi z korejské Myongji University, buňky rakoviny plic podle všeho vytvářejí poněkud odlišný soubor těkavých látek, než běžné zdravé buňky plic. S kolegy využili toho, že zmíněné hlístice jsou překvapivě zdatné v rozlišování rozmanitých pachů.
Vědci vytvořili jednoduchý plastový čip s nádržkami a kanálky, přičemž do prostřední nádržky umístili hejno hlístic. Do nádržky na jedné straně vložili buňky nádoru plic a do nádržky na opačné straně zdravé plicní buňky. Když pak badatelé za hodinu zkontrolovali čip, nalezli podstatně více hlístic v nádržce s nádorovými buňkami.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Použité vánoční stromky jsou cenným obnovitelným zdrojem
Genetici přiměli stromy kvést za pár měsíců namísto několika let