Datum: 28.10.2022
Nový výzkum názorně předvedl, že je možné detekovat pandemický koronavirus ve vzduchu pomocí hi-tech micel, bublin nabitých nanotechnologií. Když se k takové micele dostane virus SARS-CoV-2, micela praskne a uvolní svůj obsah, jako nějaká mikroskopická piňata.
Detektor s micelami může být umístěn na zdi či stropě místnosti nebo třeba v klimatizaci. Jakmile detekuje částice pandemického koronaviru, spustí poplach.
Hi-tech micely vytvořil tým amerických laboratoří Pacific Northwest National Laboratory. Na povrch těchto micel umístili receptory pro pandemický koronavirus. Uvnitř micel se nachází látka, která po uvolnění při prasknutí micely generuje elektronický signál. K tomu dojde, když se na receptor na povrchu micely naváže částice viru SARS-CoV-2.
Celý systém funguje jako zesilovač signálu. Dokáže vytvořit detekovatelný signál při koncentraci 1 virové částice na 10 miliard částic v prostředí. Podle tvůrců detektor s micelami předčí soudobé technologie. Vytváří signál rychleji, detekuje virové částice při mnohem nižších koncentracích a dělá méně chyb.
Vedoucí výzkumu Samuel Morrison, bývalý mariňák, původně vyvíjel metodu pro rychlou detekci výbušnin v bojových podmínkách. Během pandemie s kolegy přešli na detekci viru SARS-CoV-2. Technologie micel do budoucna nabízí celou řadu možných využití, včetně detekce problematického syntetického opiátu fentanylu nebo třeba environmentálních toxinů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Hubbard et al. (2022), MRS Communications.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
ZamÄ›stnánĂ pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ pro studenty
Nově objevený protein lanpepsy těžà z prostředà lanthanoidy
Fotosyntéza inspirovala nanozym pro výrobu syntetického plynu