Datum: 7.3.2022
Výzkumný tým německého institutu the Leibniz Institute for Natural Product Research and Infection Biology – Hans Knöll Institute (Leibniz-HKI) v Jeně vyvinul novou metodu produkce komplexních přírodních látek v amébách. Jde o polyketidy, které zahrnují různá antibiotika, a také kyselinu olivetovou, což je prekurzor populární aktivní látky konopí tetrahydrokanabinolu (THC).
THC se vyskytuje v rostlinách konopí. Jak ale říká vedoucí výzkumu Falk Hillmann, izolace přírodního THC v čisté formě z komplikované směsi látek obsažených v konopí je velice náročná. Podobné je to bohužel i s tradiční chemickou syntézou THC. Je nákladná a výtěžek poměrně nízký. To jsou důvody, které vedly Hillmanna a jeho tým k vývoji procesu pro biotechnologickou produkci THC.
Vědci hledali pomoc u oblíbené modelové améby, hlenky Dictyostelium discoideum. Využili její metabolismus a vylepšili ho hybridním enzymem, který je z části rostlinný a z části amébový. Hlenka sama o sobě dovede vyrobit požadovaný prekurzor polyketidů – hexanovou jednotku. Badatelé vytvořili „meziříšový“ (inter-kingdom) hybridní enzym, který vyrobí kyselinu olivetovou bez jakýchkoliv dalších aditiv. A fungovalo to.
Hillmannův tým prokázal, že hlenka Dictyostelium discoideum může být využita jako platforma pro biotechnologickou produkci polyketidových sloučenin. Vědci již podali žádost o příslušný patent. Technologii zároveň dále vylepšují. Jak přiznává Hillmann, jejich dalším cílem je vložit do hlenky v nějaké formě další dva enzymy, které jsou ještě nezbytné, aby hlenka mohla vyrábět přímo THC.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Biotech kvasinky poslouží jako strava ve vesmíru
Lidské minimozky implantované do myší reagují na světlo, které myši vidí