Datum: 16.9.2024
Většina z nás nesní tolik ovoce a zeleniny, kolik bychom měli v zájmu zdraví. Genetika nám to ale může usnadnit. Vědci ve Španělsku vyvinuli „Zlatý salát,“ který obsahuje 30krát více beta karotenu než běžný salát.
Salát není příliš rafinovaná zelenina. Často se ale objevuje jako součást pokrmů, od sendvičů po steaky, aby zajistil přísun alespoň nějakých užitečných látek. Teď se rýsuje možnost, že by salát byl ještě mnohem prospěšnější.
Tým odborníků španělského Research Institute for Plant Molecular and Cellular Biology (IBMCP) úspěšně geneticky vylepšil salát. Zvýšili u něj obsah beta karotenu, antioxidantu, který tělo využívá jako provitamín k výrobě vitamínu A. Ten je významný pro fungování zraku, imunity a řady dalších věcí.
Velké množství beta karotenu nabízí například mrkev, dýně nebo sladká brambora. Není náhodou, že jde o zeleninu, která bývá zbarvená do červena či oranžova. Beta karoten je žlutočervené barvivo a jeho vysoký obsah se na zelenině projeví zmíněnou barvou. Proto zlatý salát.
Ukázalo se, že zlatý salát obsahuje v porovnání s běžným salátem zhruba 30krát více beta karotenu. Díky genetické manipulace jsou tyto antioxidanty rovněž lépe dostupné pro lidský metabolismus. Naše trávicí soustava je snadněji ze salátu vytěží.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: IBMCP.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Nanočástice přeprogramujà imunitu, aby si poradila s alergeny
Nanotransportéry s genovou léčbou spravujà u myšà ploténky