Datum: 29.7.2024
Tým australské Macquarie University navrhuje využít geneticky vylepšené mouchy bráněnky (Hermetia illucens) jako součást řešení problémů s odpadem a zároveň jako zdroj cenných surovin pro různá odvětví průmyslu, včetně trhu s krmivy, který má hodnotu 500 miliard dolarů ročně.
Jak uvádí vedoucí týmu Kate Tepperová, jednou z velkých výzev pro rozvíjející se cirkulární ekonomiku je výroba hodnotných produktů z odpadu, včetně organického. V dnešní době končí asi 40 až 70 procent globálního organického odpadu na skládkách. Tam pak z organického odpadu vzniká asi 5 procent ročních emisí skleníkových plynů. Tepperová by to ráda dostala na nulu.
Larvy bráněnek se již využívají při zpracování odpadu. Živí se běžným organickým odpadem a vytvářejí „hmyzí“ biomasu pro výrobu krmiv domácích mazlíčků a pro farmáře. Tepperová a spol. ale chtějí rozšířit využití bráněnek pomocí genetických vylepšení, která by umožnila vyrábět nejen biomasu, ale i další biotechnologické produkty.
Bráněnky mohou biologicky vyrábět průmyslové enzymy pro zemědělství nebo textilní, potravinářský či farmaceutický průmysl. Opět jde o záležitost, ve které se pohybují miliardy dolarů ročně. Bráněnky také mohou produkovat specializované lipidy, například pro biopaliva nebo lubrikanty, které by nahradily produkty vyráběné z fosilních surovin.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Tepper et al. (2024), Communications Biology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologià v České republice
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
PerovskitovĂ© nanokrystaly zabĂjejĂ bakterie pĹ™i viditelnĂ©m svÄ›tle
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ