Datum: 16.2.2022
Vědci konečně překonali překážky technického rázu a poprvé úspěšně editovali genomy amerického klíštěte jeleního (Ixodes scapularis). Aby toho dosáhli, vytvořili protokol pro injikování embrya, čímž překonali zásadní překážku v tomto směru výzkumu.
Jak uvedla molekulární bioložka Monika Gulia-Nuss z americké University of Nevada, Reno, klíšťata hrají stěžejní roli v přenášení celé řady velmi nebezpečných patogenů. Přesto je jejich výzkum v řadě ohledů pozadu oproti jiným vektorům mezi členovci, jako jsou například komáři. Je to především kvůli technickým obtížím spojeným s používáním genetických a molekulárních nástrojů.
Podle Gulii-Nussové proto bylo velmi žádoucí získat nástroje pro editaci genomu a další postupy. Jejich týmu se to povedlo. S takovými nástroji teď bude možné detailně zkoumat vztahy klíšťat k jejich komplikovanému prostředí i jejich vztahy s patogeny a vyvíjet postupy, které by zabránily klíšťatům v šíření infekcí na lidské i zvířecí hostitele.
Andrew Nuss souhlasí, že navzdory značnému významu klíšťat pro lidské zdraví jsou naše znalosti o těchto neblahých klepítkatcích na molekulární úrovni jen omezené. V případě komárů jsme na tom mnohem lépe. Vědci už mají k dispozici četné nástroje pro transgenní zásahy i editování genomu. Podle Nusse je postup v oblasti molekulárních nástrojů kriticky významný pro pokrok ve výzkumu chorob přenášených klíšťaty.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnánà - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnánà pro firmy a organizace
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Blastoidy skotu pomohou pĹ™i reprodukci hospodářskĂ˝ch zvĂĹ™at
Nová biovĂ˝poÄŤetnĂ metoda pouĹľĂvá enzymy jako katalyzátory