Datum: 25.12.2020
Vylepšený genetický editor CRISPR/Cas9 umožnil vědcům švýcarské University of Zurich velmi přesně zasáhnout do genetického materiálu jednobuněčného parazita. Vytvořili změny, které jsou nerozeznatelné od přirozeně vzniklých mutací.
Tato metoda je sama o sobě pozoruhodná. V tomto případě ale ještě umožňuje vyvinout experimentální živou vakcínu, která bude fungovat proti běžnému a potenciálně nebezpečnému parazitovi Toxoplasma gondii.
Toxoplazmóza je velice běžná. Tohoto parazita má v sobě asi každý třetí člověk na Zemi. Kromě toho, že zasahuje do lidské psychiky, může toxoplazma velmi vážně ohrozit jednak nenarozené děti, a pak také lidi s oslabeným imunitním systémem. Toxoplazmóza rovněž vyvolává ekonomické ztráty v zemědělství, například kvůli postižení chovů ovcí, u nichž zvyšuje riziko potratu.
Toxoplazma má složitý životní cyklus. Může infikovat mnoho různých teplokrevných živočichů, od hlodavců až po ptáky. Ohrožuje hospodářská zvířata a samozřejmě i lidi, prostřednictvím nákazy od koček. Pokud jde o kočky, u nich jsou infekční stadia toxoplazmy vylučovány do prostředí v podobě oocyst a vstupují do dalších hostitelů.
Vedoucí výzkumu Adrian Hehl a jeho kolegové chtějí vyrobit toxoplazmy, které nebudou tvořit infekční oocysty. To omezí jejich šíření. Zároveň by měly fungovat jako živá vakcína, která vycvičí imunitu proto toxoplazmě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Biomasa bakterií Rhodovulum představuje excelentní dusíkaté hnojivo
Syntetická biologie se spojila s 3D tiskem a vznikly programovatelné živé materiály