Datum: 26.7.2024
Výzkumníci americké Vanderbilt University a dalších institucí vyvinuli nanočástice, které šikovně stimulují imunitní systém pro boj s nádory. U myších modelů to fungovalo a s trochou štěstí by se to osvědčit i u lidí.
John T. Wilson a jeho tým vytvořili lipidové nanočástice, podobné těm, co sklízí úspěchy jako součást mRNA vakcín proti covidu-19. V tomto případě nesou řetězce RNA SLR20, které zařídí potřebné nabuzení imunity.
Molekuly SLR20 aktivují receptor RIG-I (retinoic acid inducible gene I). Ten je součástí buněčného systému, který obvykle hraje roli detektoru virů, jako je třeba chřipka. V případě virové infekce tato signální dráha pomáhá vybudovat obranu.
Wilson a spol. zabalili tuto RNA do lipidových nanočástic, čímž zajistili, že se dostane do cytoplazmy cílových buněk. V experimentech na myších modelech nádorů poté ověřili, že nové nanočástice silně aktivují signální dráhu RIG-I a přimějí tím imunitní systém, aby soustředil pozornost na boj s buňky nádorů, konkrétně s nádorem prsu a melanomem.
Podle Wilsona dřívější výzkum prokázal, že signální dráhu RIG-I, tedy součást protivirové obrany, lze využít k nasměrování imunity proti nádorům. Jejich nanočástice jsou v tom směru slibné, ale záleží samozřejmě, jak dopadnou klinické testy s lidskými pacienty.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wang-Bishop et al. (2024), ACS Nano.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahujà v hlenu
CRISPR-Cas 10 mĹŻĹľe fungovat jako chemická protivirová zbraĹ