Datum: 10.7.2024
Badatelé japonských Tohoku University a Kyoto University úspěšně vyvinuli ovladače založené na řetězcích DNA, které autonomně řídí skládání a rozkládání molekulárních robotů.
Tato technologie představuje významný krok směrem k pokročilým autonomním molekulárním systémům, které slibují zajímavé aplikace v medicíně či nanotechnologiích.
Jak zdůrazňuje vedoucí výzkumného týmu Shin-ichiro Nomura z Tohoku University, jejich molekulární ovladač, který tvoří syntetické řetězce DNA a enzymy, se aplikuje společně s molekulárními roboty. Díky tomu se pak molekulární roboti skládají či rozkládají, aniž by byl nutný nějaký další zásah z vnějšku.
Tento typ autonomního řízení, kdy ovládání hejna molekulárních robotů zařídí molekulární DNA roboti, představuje významný pokrok pro aplikace molekulárních robotů. Tímto způsobem je možné je ovládat i v podmínkách, kam neproniknou běžné signály.
Nomura a spol. očekávají, že vývoj zmíněného DNA ovladače společně se stále sofistikovanějšími genetickými obvody, biomolekulárním designem a navazujícími technologiemi přispěje k širokému uplatnění hejnových molekulárních robotů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Kawamata et al. (2024), Science Advances.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Látka ze zubní pasty je základem jedlého tranzistoru
CRISPR-Cas 10 může fungovat jako chemická protivirová zbraň