Hlavní stranaInformujeme Vás - doporučujemeDetekovali bychom zombie virus při apokalypse živých...

Detekovali bychom zombie virus při apokalypse živých mrtvých?

Datum: 19.7.2019 

Když by se objevil neznámý zombie virus, naše největší šance by byly v jeho rychlé detekci a objevení jeho slabin. Nové diagnostické hračky by to mohly zvládnout a my s nimi zombie apokalypsu ustojíme.

Pro většinu lidí jsou viry děsivé. Jsou nesmírně malé a pouhým okem neviditelné. Když na to přijde, tak se některé viry šíří jako divoký lesní požár. Někdy možná i rychleji. A co je nejhorší, nefungují na ně antibiotika, prakticky vůbec. Takže jsme proti virům často bezbranní, pomineme-li očkování. Proto je velmi důležité, zvláště při nenadálých a lavinovitě se šířících epidemiích, co nejrychleji virus detekovat a správě určit.Právě selhání ve včasné detekci smrtícího, nejlépe zombie viru je oblíbeným námětem autorů sci-fi hororů. Když neuspějí odborníci, tak nastupují hordy nemrtvých, po zuby ozbrojení šílení kriminálníci a hrdinové z lidu, kteří bojují o holé životy. Přežít ve světě, který podlehl zombie nákaze, není právě snadné.

Kredit: UCSD.Obavy ze zombie apokalypsy jsou velmi populární. Ve skutečnosti mají ale vědci reálného světa k dispozici řadu solidních metod, které dovolují rychlou a s trochou štěstí i včasnou detekci nebezpečného viru. Smrtící epidemii je tak možné zadusit v samotném zárodku. Jedním z nejrychlejších způsobů je detekovat viry podle jejich DNA či RNA. Každý z virů má unikátní sekvenci, podle které je můžeme najít. Ne vždy je to ale snadné. Některé viry tráví hodně času v latentní fázi, kdy jsou zalezlí v buňkách a nic nedělají. Jiné viry se zase v těle vyskytují ve velmi malé koncentraci, takže je detekční postupy nemusejí zachytit.

 

Eliah Aronoff-Spencer, odborník na infekční nemoci a detekční technologie z Kalifornské univerzity v San Diegu, tvrdí, že v dnešní době již máme k dispozici technologie, s nimiž je možné detekovat viry v krvi pacienta za méně než 30 minut. Obvykle se ale nepoužívají, kvůli logistickým obtížím a finančním nákladům. Podle Aronoff-Spencera zatím nebyla vhodná příležitost, aby se tyto postupy staly běžně dostupnými.
 
Tohle vše se ale týká detekce známých virů. To je jistě užitečné, ale příroda je pěkná mrcha a dovede vymyslet neuvěřitelné věci. Můžeme vzít jed na to, že se stále budou objevovat nové viry, které pro nás namíchají mutace a další nevyzpytatelné molekulární procesy. To samozřejmě platí i pro zombie apokalypsu, pokud by nějaká nastala. Jestli za ní bude virus, tak půjde o virus pro odborníky doposud neznámý a genetické sekvence budou k jeho detekci nejspíš nepoužitelné. Přitom se může klidně stát, že právě v případě epidemie s novým, neznámým virem, dojde k dramatickému vývoji, dejme tomu ve stylu zombie apokalypsy. Stávajícími metodami by trvalo celé dlouhé dny, než odborníci zjistí, co je to za virus a odkud se vzal. Za tu dobu by vědce klidně mohly sežrat zombie a bude konec legrace.
 
Kredit: Joel Friesen / Wikimedia Commons.Naštěstí je tu Aronoff-Spencer a jeho tým, kteří vyvíjejí diagnostické čipy, takzvané biokamery. Jsou konstruované tak, aby rychle detekovaly rozmanité viry, známé pro vědu i zcela neznámé. Jde o sestavy elektrochemických biosenzorů, uspořádaných ve vysoké hustotě. Každý biosenzor či biopixel obsahuje mikroelektrodu, která obstará potřebná měření. S těmito čipy hodlají detekovat všechny známé viry a pak hledat jejich společné prvky, které viry sdílejí na vyšších fylogenetických úrovních. Díky takovým prvkům by pak vědci a lékaři v první linii mohli rychle zařazovat doposud neznámé viry, pokud se nebudou zcela vymykat dosavadní zkušenost s viry na planetě Zemi. A měli by to zvládnout rychle.
 
Aronoff-Spencer si zavtipkoval, že podle něj by zombie apokalypsa propukla nejspíše na nějakém dávném pohřebišti, kde by se lidé příliš zvědavě vrtali v mumiích a podobných lidských pozůstatcích. To by prý mohlo přivést k životu dnes neznámé viry. Tým Aronoff-Spencera by ale nasadil své diagnostické čipy a zombie virus by nejspíš rychle měli v hrsti. Pak bychom se zombie apokalypse mohli vysmát, coby bezzubému strašáku z minulosti. Doufejme jen, že vědci budou mít svoje čipy k detekci virů v dohledné době k dispozici.
 
Live Science 10. 8. 2018.
 
Převzato se souhlasem autora z:
 

73

Komentáře / diskuse


Váš komentář: 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

 • CEBIO
 • BC AV CR
 • Budvar
 • CAVD
 • CZBA
 • Eco Tend
 • Envisan Gem
 • Gentrend
 • JAIP
 • Jihočeská univerzita
 • Madeta
 • Forestina
 • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn