Datum: 4.9.2024
Vědci studují historii klimatu, v neposlední řadě proto, abychom vylepšili naše možnosti v předpovídání budoucího vývoje klimatu. Velmi užitečné jsou v tomto směru ledovce a podobné masy ledu, které uchovávají vzorky z dávné minulosti v zachovalém stavu. Jsou mezi nimi i viry.
Zhi-Ping Zhong z americké Ohio State University a jeho kolegové studují dávno mikroorganismy v ledu včetně virů. V nedávném výzkumu se zaměřili na interakce mezi viry a okolním prostředím, s využitím dat z ledovcových jader z ledovce Guliya na Tibetské náhorní plošině.
Propojení genomů virů s konkrétními klimatickými podmínkami poskytlo vědcům možnost sledovat, jak jsou tyto viry schopné adaptovat se v průběhu uplynulých 41 tisíc let na měnící se klimatické podmínky.
Badatelé využívali hlavně metagenomy, tedy soubory genomů, které zachycují celkový obsah genetického materiálu ve studovaných vzorcích. Do výzkumu zahrnuli časové období, v němž se odehrály zásadní změny klimatu. Mohli sledovat, jak se společenstva virů měnila v čase v reakci na proměny klimatu.
Zhong a spol. v rámci svého výzkumu získali genomy odpovídající 1 705 druhům virů. Rozšířili tím počet známých druhů virů z ledovců více než 50krát.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Zhong et al. (2024), Nature Geoscience.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Důmyslné nanočástice s RNA posilují reakci imunity proti nádorům
Látka pro pozastavené oživování kupuje čas při krizových situacích