Datum: 21.10.2020
Editování DNA pro účely vývoje nových léčebných postupů, pro studiu chorob, stejně jako pro výzkum normální funkce buněk, tkání a orgánů, u lidí i jiných organismů, by teď mohlo pokročit díky novému nástroji pro genomové inženýry.
Tým americké University of California, San Francisco, vyvinul novou variantu editoru CRISPR, která dovede „vykousat“ velké kusy genomu z buňky.
Nejčastěji používaní editor CRIPSR-Cas9 je jako ostrý sekáček. V cílovém místě, kam ho navede guide RNA rychle a přesně vysekne relativně krátký kus DNA. Joseph Bondy-Denomy a jeho kolegové upravili podobný editor CRISPR-Cas3, rovněž vypůjčený od bakterií. Klíčový prvek tohoto editoru, čili enzym Cas3 je jako molekulární drtička dřeva. Umí přesně a intenzivně odstraňovat mnohem větší kusy DNA.
Jak rozverně přirovnává Bondy-Denomy, Cas3 je jako Cas9 s pořádným motorem. Když editor s tímhle enzymem najde cílové místo, tak se vrhne na DNA jako Pac-Man na tečky.
Molekulární drtička CRISPR-Cas3 zvládne vymazat anebo nahradit dlouhé kusy DNA. Takový nástroj by měl nalézt široké uplatnění v mnoha odvětvích. Dovolí například rychleji zkoumat či upravovat velké regiony DNA s nejasnou funkcí. To je přitom hit soudobé molekulární biologie, třeba ve výzkumu člověka nebo patogenů, které nás infikují.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2021 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Pouhých 8 proteinů promění myší kmenové buňky na vajíčka
Editace CRISPRem zařídí živou vakcínu proti toxoplazmóze