Datum: 28.10.2024
Dnes již slavný bakteriální systém CRISPR-Cas9 funguje jako genetické nůžky, které dovedou vystřihnout zvolený kus DNA s velkou přesností. Postupně se ale ukázalo, že CRISPR systémy toho dovedou víc.
Jsou to vlastně systémy adaptivní bakteriální imunity, které bakterie používají proti všudypřítomné hrozbě fágů nebo dalších cizích sekvencí, které se ocitnout v bakteriální buňce.
Badatelé Rockefeller's Laboratory of Bacteriology a MSKCC's Structural Biology Laboratory zjistili, že jeden z CRISPR systémů nebojuje s genetickými vetřelci jen genetickými nůžkami, ale také molekulárním bojovým plynem.
Jde o systém CRISPR-Cas10, který v případě potřeby zaplaví bakteriální buňku infikovanou fágem toxickými molekulami. Tím zabrání šíření viru v bakteriální populaci nebo ho alespoň zpomalí.
V rámci systémů CRISPR fungují guide RNA jako detektory problematických sekvencí. Když na ně narazí, CRISPR zahájí stříhání. Jak se ale ukázalo, komplex CRISPR-Cas10 kromě toho vyprskne vlnu malých molekul cyklických oligoadenylátů (cOA), které zmrazí buněčnou aktivitu a uzamknou tím virus uvnitř. Je to jako lockdown na buněčné úrovni nebo postřik proti hmyzu, po které zabedníte místnost, aby se hmyz nešířil dál.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Baca et al. (2024), Cell.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Plasty dovede rozkládat asi 20 procent bakterií
Vylepšené enzymy pomohou rostlinám s adaptací na vyšší teploty