10.3.2023 | Zpravodajství
Prvky vzácných zemin jsou na zemském povrchu opravdu poměrně vzácné. Obvykle se vyskytují ve velmi nízkých koncentracích. Zároveň dnes jsou, bohužel, velmi nepostradatelné.
8.3.2023 | Zpravodajství
Výzkumníci National University of Singapore (NUS) vyvinuli syntetické peptidové nanosítě, které lze použít při léčbě hyperrezistentních bakteriálních infekcí, u nichž selhávají i poslední použitelná antibiotika.
6.3.2023 | Zpravodajství
Vědci vyvinuli nový typ vakcíny proti rakovině, která se ukázala jako velmi účinná proti leukemii u myší. Nový přístup zahrnuje přeprogramování rakovinných buněk na imunitní buňky,
3.3.2023 | Zpravodajství
Odborníci australské University of New South Wales vyvinuli miniaturní, ohebnou a měkkou robotickou paži s biotiskárnou. Zařízení může proniknout do těla pacienta, podobně jako třeba endoskop, a přenést biomateriály
1.3.2023 | Zpravodajství
Prvky vzácných zemin, tedy v podstatě lanthanoidy, kupodivu nejsou až tak vzácné. Je ale problém je získat z prostředí, aby to bylo ekonomicky přijatelné. Poslední dobou se ukazuje, že organismy mají vlastní recepty na „těžbu“ prvků vzácných zemin.
27.2.2023 | Zpravodajství
Molekuly RNA v těle vykonávají různé, obvykle dost konzervované funkce. Asi nejznámější jsou poslové mRNA, kteří zprostředkovávají přenos informace mezi DNA a proteiny. Zároveň je ale jasné,
24.2.2023 | Zpravodajství
Hranice mezi biologií a technologií jsou stále méně zřetelné. Švédští Linköping University a dalších institucí dokázali napěstovat funkční elektrody v živé tkáni. Výzkum otevírá cestu pro vytváření plně integrovaných
22.2.2023 | Zpravodajství
Badatelé americké University of Massachusetts Amherst nedávno vylepšili bakteriální nanodrátky. Jejich postup umožňuje pěstovat nanodrátky levně, ve velkém a s adaptací na vyhledávání rozmanitých chemických látek.
20.2.2023 | Zpravodajství
První linii naší obrany před respiračními chorobami představuje tkáň produkující hlen. Tento hlen neustále pohlcuje částice, které se dostávají do plic s vdechnutým vzduchem. Zneškodní pyl, kouř a do jisté míry i viry a bakterie.
17.2.2023 | Zpravodajství
Tým britských biologů z Rothamsted Research, University of Bristol a Curtis Analytics Limited použil editor CRISPR-Cas9 k vypnutí genu pro asparagin u pšenice v reálných podmínkách.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
NabĂdka zamÄ›stnánĂ - NabĂdka zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
RespiraÄŤnĂ bakterie vypĂnajĂ imunitnĂ systĂ©m hostitele
Pivo ve vesmĂru: VÄ›dci zkoumali vliv mikrogravitace na fermentaci