Datum: 2.9.2024
Chloroplast je endosymbiotická organela s dvojitou membránou, ve které dochází k fixaci oxidu uhličitého a k fotosyntéze. Konfigurace s dvojitou membránou umožňuje regulaci transportu potřebných látek do chloroplastu a z chloroplastu ven.
Tento proces podporují struktury dvojvrstvy lipidů, která tvoří zmíněnou membránu, a také transmebránové proteiny, které v membráně pracují.
Mezinárodní tým badatelů se inspiroval strukturou a funkcí chloroplastů a vytvořil katalytický nanoreaktor, který dosahuje vysoce selektivní a vysoce efektivní redukce oxidu uhličitého na oxid uhelnatý, přičemž napodobuje chloroplasty zelených rostlin.
Vědci zkonstruovali nanoreaktor CMNR (chloroplast-mimicking nanoreactor) s využitím samouspořádání dvojvrstvy cetyltrimetylamonium bromidu (CTAB) na povrchu elektrokatalyzátoru založeného na zlaté nanotyčince (GNR). Vznikla tím nanostruktura s jádrem a obalem.
Výsledkem je, že nanoreaktor CMNR značně zvyšuje selektivitu redukce CO2 na CO. Tento výzkum představuje nový biomimetický design v rámci úsilí o řešení potíží s redukcí oxidu uhličitého. Podobný postup se nabízí pro celou řadu dalších elektrokatalytických reakcí, včetně redukce kyslíku nebo redukce dusíku.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Ma et al. (2024), Science Bulletin.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavnà i vedlejšà pracovnà poměr
Nanočástice stĹ™Ăbra z ÄŤaje mohou zajistit lĂ©ÄŤbu ran v rozvojovĂ©m svÄ›tÄ›
Nanočástice pomáhajà při regeneraci vyčerpaných buněčných zabijáků