Datum: 17.2.2011
Českobudějovičtí neurochirurgové úspěšně použili jako první v České republice novou unikátní náhradu části lebeční kosti. Dosud se pro podobné zákroky používaly vesměs cizorodé materiály, které zakryly otvor v lebce, ale se sousední kostní tkání se nespojily.
Nová metoda umožňuje překlenutí defektu implantátem, který se postupně změní na vlastní kostní tkáň pacienta, řekl novinářům zástupce primáře neurochirurgického oddělení českobudějovické nemocnice Vladimír Přibáň.
Biokompaktní materiál
"Vlastní zákrok není z chirurgického hlediska mimořádní složitý, unikátní je použití hydroxyapatitu jako materiálu pro výrobu implantátu. Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost," vysvětlil Přibáň.
Tyto vlastnosti jsou ve srovnání s ostatními materiály jedinečné. Jejich využitím je dosaženo dokonalého kosmetického efektu s minimem vedlejších komplikací, zejména zánětlivých. V Česku jde o první operace provedené implantáty takto unikátního biokompatibilního materiálu.
Nový typ implantátu omezuje infekce
Ztrátové defekty lebky vznikají z 55 procent v důsledku úrazů, z 11 procent při tříštivých zlomeninách a stejně tak při nádorových onemocnění...
...pokračování článku čtěte na
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Chlamydomonády pĹ™evleÄŤenĂ© za krvinky zakroÄŤujĂ proti metastázám v plicĂch
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostnà nádory