Datum: 25.11.2024
Aplikace cytotoxinů působících proti nádorům plic pomocí bublin plynu se ukazuje jako účinná metoda léčby pacientů s tímto typem nádorů. Tento postup umožňuje přesnou a cílenou léčbu, společně se zásadním omezením vedlejších účinků, které mohou být u těchto léčiv velmi závažné.
Výsledky experimentů norské nadace SINTEF s touto metodou aplikace léčiv na myších potvrzují, že jde o slibný přístup. Ukázalo se, že po 30 dnech po začátku léčby došlo u myší ke značnému zmenšení plicních nádorů.
Výsledky výzkumu nedávno publikoval European Journal of Pharmaceutical Sciences. Nová metoda se zdá být natolik úspěšná, že výzkumný tým podal žádost o patent. SINTEF už také uzavírá smlouvu s farmaceutickou společností.
Jak uvádí manažer projektu vývoje této metody Andreas Aslund, s kolegy si jsou jistí, že jejich přístup přinese nové typy léčby rakoviny plic.
Zároveň se ukazuje, že tato pozoruhodná technologie může dostat do plic více typů léčiv, než jenom prostředky proti nádorům plic. Ve hře je i léčba dalších závažných onemocnění plic, jako je například cystická fibróza, těžké plicní infekce nebo plicní emfyzém (rozedma plic).
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Snipstad et al. (2024), European Journal of Pharmaceutical Sciences.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnánà poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejněnà inzerátu zdarma.
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ
Nejmenšà těstoviny světa pomohou hojit rány