Hlavní stranaStudentiBakterie dostala kompletní cizí dědičnou informaci

Bakterie dostala kompletní cizí dědičnou informaci

Datum: 25.8.2009 

Vědci pod vedením Sanjaye Vasheeho z J.Craig Venter Institute ohlásili na stránkách prestižního vědeckého časopisu Science úspěšné zvládnutí transplantace kompletní dědičné informace mezi dvěma různými bakteriem. Genom bakterie Mycoplasma mycoides propašovali genetici do příbuzného mikroba náležejícího k druhu Mycoplasma capricolum. Nejprve si ale kompletní DNA mykoplasmy "odložili" do kvasinky. Tam mohli genom mikroba upravovat podle libosti.

Za desetiletí genetických výzkumů na kvasinkách nahromadili vědci nepřeberné množství technik pro cílené zásahy do jejich dědičné informace. V buňce mykoplasmy podobné změny v DNA vědci navodit neumějí. Upravený genom pak vědci vnesli do buňky bakterie Mycoplasma capricolum. Její přijetí zajistili hned dvěma způsoby. U bakteriálního příjemce vyřadili z činnosti enzym, který má na starosti likvidaci cizí dědičné informace.

Samotnou transplantovanou DNA vědci navíc "zamaskovali" tím, že na její dvojitou šroubovici navázali malé molekuly, tzv. metyl. Za těchto podmínek se přenos genomu zdařil. Bakteriální příjemce si cizí DNA osvojil a začal ji využívat pro řízení svých vlastních životních pochodů.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Mediální partner

Bio Forum Best of Biotech PHARM Connect 2013 Knowledge Foundation CE biotech JIC Centrum regionu Haná Biomania BIOTRIN



Váš názor

Vyhledáváte partnery ke spolupráci na projektu?

NE
NE

ANO
ANO

ANO, ale jen tuzemské
ANO, ale jen tuzemské